| CainePeVine a întrebat:

Sal revin cu o alta intrebare.
Cum poti traduce un joc (menu; subtitrarile) stiti voi, ca de exemplu ce au reusit sa faca cei de la world of gothic ro avand jocul gothic 1; 2; 3 in romana sau jocul gta san andreas in romana, toate subtitrarile fiind modificate.Cine ma ajuta cu un tutorial video sau orice folositor in domeniu?

6 răspunsuri:
| Anonymus314 a răspuns:

Pai mai, intre gta si gothic e o diferenta ca de la cer la pamant, depinde...

| Anonymus314 a răspuns:

Nu poti sa traduci, e un film subtitrat, asa e jocul.(la gta ma refer)

| CainePeVine explică:

Ma refeream doar ca sunt 2 jocuri traduse, vroiam doar sa stiu cum se face traducerea

| CainePeVine explică:

Nu ai vazut la gta ca e si in romana?

| razvanytb a răspuns:

Cine stie sa ma ajute si pe mine

| SzekeliMarian a răspuns:

In primul rand trebuie sa gasesti scriptul in care se afla dialogurile/ subtitrarile sau chiar si audio-ul daca vrei sa traduci si vocile. De obicei acestea se afla intr-un pachet. (extensia.pak) La gothic 1, 2, 3 exista un program care iti poate intra si extrage ceea ce vrei tu din acel pachet.

Tutorial - http://www.worldofgothic.ro/forum/showthread.php?tid=717