| costy20br a întrebat:

Am o problema, de la un timp a inceput sa baraie calculatorul (leptopul), nu mereuface asa, cand si cand si face urat tare cateodata trebuie sa-l inchi fortat. De la ce sa fie? Sa fie de la vreun driver dar parca prea urat face, am scanat cu malwarebyte si nu gaseste nimic, sau e vorba de vulnerabilitatile la procesoare care tot vorbesc astia. Cred ca daca mai face de cateva ori asa se duce pe apa sambetei.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

E un "virus de casa", se numeste PRAF.
Ventilatorul si sistemul de racire (cooler-ul) este plin de praf, iar bucsa ventilatorului "plange" de uzura cand se tureaza mai puternic.
Trebuie curatat cooler-ul si eventual schimbat si ventilatorul!

7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Raducons a răspuns:

Poate este de la ventilator, s-a adunat praf si il franeaza.
Trebuie curatat la un service

| costy20br explică (pentru Raducons):

Mersi pentru raspuns!

| IMihaitza a răspuns:

Trebuie curat, daca te referi la zgomotul care il face, e plin de praf si schimba si pasta termoconductoare

| costy20br explică (pentru IMihaitza):

L-am suflat acum doua saptamani si pasta e schimbata de asta toamna

| costy20br explică (pentru IMihaitza):

L-am suflat acum doua saptamani si pasta e schimbata de asta toamna. temperatura la procesor o am buna, este 37 in lucru

| bodanus a răspuns:

Salut si laptopul meu facea la fel si iti dau un sfat pe care l-am facut si eu, du-te cu la o spalatorie auto sau la o vulcanizare ca cei de acolo au compresor cu aer si spune-le sa iti dea cu compresorul pe spate-le laptopul-ui la ventilatie adica la culler ca de a acolo e toata problema s-a umplut de praf si nu mai face fata pe sitele alea din spate sau te duci la magazin si iti cumperi un spray cu aer comprimat si ti-l faci singur acasa, dar pararea mea e mai bine la vulcanizare.
Sper ca am fost de folos, o zi buna!