| costy20br a întrebat:

Cand lucrez pe pc si cand este un proces in asteptare si dau sau pornesc alta aplicatie se forteaza si baraie, mi s-a intamplat de multe nu neaparat ca a fost o instalare mai greoaie si am rulat alt proces, pur si simplu cand da el in greu la procesare face asa, odata a barait foarte tare, a trebuit sa-l inchid fortat. Ce sa fie oare?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| anonimg a răspuns:

Probabil este un pc mai vechi.
Poate fi de la sursa, ram, procesor, placa video, hard...
Cand instalezi o aplicatie trebuie sa cunosti doua lucruri:
- cerintele minime hardware ale acelei aplicatii;
- rezistenta pc-ului la deschiderea a doua sau mai multe aplicatii.
Calculatorul este o masinarie care se uzeaza in timp, iar performantele acestuia sunt mereu in scadere. In urma cu cativa ani se spunea ca durata medie de viata a unui pc este de 5 ani. Dar cu cat tehnologia a avansat, durata de viata a scazut; el nu mai poate face fata programelor de "maine".
Daca vrei sa-l mai pastrezi, trebuie sa-l duci la un service pentru diagnostigarea si inlocuirea pieselor uzate.

2 răspunsuri:
| costy20br explică (pentru anonimg):

Este Dell n5010 i3

| anonimg a răspuns (pentru costy20br):

Multumesc pentru funda.
Aceste aparate au nevoie de intretinere. Daca nu a fost desfacut niciodata, o sa gasesti un manunchi de praf in el.