| IntrebarileMele111 a întrebat:

Sal TPU, cum aflu ce placa video suporta placa mea de baza? Vreau sa imi schimb placa video si imi e ca poate iau una prea... buna sa zic asa pentru placa mea de baza...

Răspuns Câştigător
| florin1979 a răspuns:

Ai slot pe placa de baza PCI-E sau AGP? spune exact ce model de placa de baza ai. pe slot AGP merg numai placi video cu slot AGP iar pe placi cu slot PCI-E merg doar placi video PCI-E nu conteaza ca sunt 2.0 2.1 sau 3.0. Pci-e sa fie. happy

| IntrebarileMele111 explică (pentru florin1979):

Folosesc programul GPU-Z si imi scrie la Bus Interface asatongueCI-E 1.1 x16 @ x16 1.1 este buna placa mea de baza, si daca vreau sa imi iau placa video imi iau una PCI-E nu?

| florin1979 a răspuns (pentru IntrebarileMele111):

Orice placa pci-e merge. dar aici iar este problema. daca iei placa video prea puternica si procesorul este slab, acea placa video nu va putea fi folosita la capacitatea ei maxima. apare fenomenul de bootleneck. de asemenea, depinde si ce sursa ai. in general, placa video este cel mai mare consumator al unui sistem, iar o placa video puternica, poate poune sursa in dificultate, care face scantei, pocneste si ai sanse sa arda si alte componente din sistem, inclusiv placa video. spune ce procesor ai si ce sursa sa iti recomand o placa video buna, pentru un sistem echilibrat, sau cauta-ma pe mess la id sprintaroiuflorin

| Bulic_Denis_1994 a răspuns (pentru florin1979):

Salut, am aceasta placa de baza: Hewlett-Packard HP Compaq Elite 8300 CMT. Imi zici si mie care este ultimul procesor care il suporta? Mersi!