| mirel1983 a întrebat:

Sal.TPU,daca bobinez la un transformator secundarul cu doua sarme de 1 paralel, este echivalent ca si cum ai bobina cu o sarma de 2? Se pierde putere sau nu ajuta cu nimic?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Bănuiesc eu că e vorba despre diametrul sârmei; în acest caz, răspunsul e NU. Un conductor cu diametrul de 1 mm poate duce cam 3 A, pe când unul cu diametrul de 2 mm va suporta de 3 ori și ceva mai mult, adică 10 A! bobinând două înfășurări paralele cu sârma de 1 o să obții prin punerea lor în paralel un curent de 6 A, (mult) mai mic decât ai vrea tu (10 A).
Tragi tu concluziile necesare.
http://www.electronica.ro/transformator.shtml