| NEsCaFfe a întrebat:

Sal,TPU de curand am achizitionat acest laptop:http://www.altex.ro/......-2gb-linux iar el merge pe placa video integrata cum as putea sa fac sa mearga pe cea dedicata? Dau funda

Răspuns Câştigător
| JustCosmin a răspuns:

Driverul placii dedicate AMD, are o functie de comutare intre placa video integrata si cea dedicata in momentul in care folosesti un program sau joci un joc care necesita o procesare grafica mai buna. Acel utilitar se numeste AMD Catalyst Control Center si acolo poti sa-ti setezi manual ce programe sa-ti foloseasca placa video dedicata. Oricum, in momentul in care joci un joc cu procesare grafica mare, atunci placa video dedicata se activeaza automat. Din setarile Bios-ului, poti dezactiva placa video integrata, dar nu este recomandat.

| NEsCaFfe explică (pentru JustCosmin):

Mi-e nu-mi intra automat mi-am cumparat gta 5 si ruleaza cu placa integrata

| NEsCaFfe explică (pentru JustCosmin):

Totusi,mersi de raspuns

| JustCosmin a răspuns (pentru NEsCaFfe):

E imposibil. Descarca si instaleaza cum trebuie driverul updatat la zi de aici: http://www2.ati.com/drivers/auto/autodetectutility.exe (softul ti-l gaseste automat si ti-l instaleaza) Fii atent sa instalezi si AMD Catalyst Control (ai acolo o causta ce trebuie bifata). Bafta.

| NEsCaFfe explică (pentru JustCosmin):

Mersi,acum merge.

| NEsCaFfe explică (pentru JustCosmin):

Cica am deja ce-a mai noua versiune

| JustCosmin a răspuns (pentru NEsCaFfe):

Bun, de acum poti tu sa-ti selectezi manual aplicatiile care vrei sa-ti utilizeze placa dedicata. Click dreapta pe desktop si alegi Configure Switchable Graphics -> add application si aici daca vrei ca o aplicatie sa fie utilizata de placa video dedicata, alegi High Performance.
Cu placerewinking