| Toma_Andrei_1990 a întrebat:

Sal TPU nu de mult mi-am luat un pc nou și nu știu ce are când îl pornesc sta ca 5-10 min și după își da restart credeți ca are probleme cu sursa?

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca-i nou si ai acte pe el trimite-l in garantie! Poate fi doar o simpla lipsa a pastei termoconductoare sau defectarea senzorului de temperatura.

| flixbuster a răspuns:

1. Verifica racirea procesorului manual (prindere cooler, pasta siliconic) si monitorizeaza si din Windows (program HWMonitor). Daca nu creste temperatura dar tot se reseteaza vezi 2;
2. Test RAM cu memtest - daca e ok, vezi 3;
3. Burn-in test cu Prime95 - daca moare repede dupa ce pornesti test-ul atunci ai o problema la ansamblul MB + CPU. Daca merge cel putin 1 ora fara probleme atunci calculatorul este stabil. Ideal se lasa la rulat 24 ore un test burn-in cu Prime95 dar 1 ora este minim. In acest test utilizarea CPU si RAM se va duce spre 100% iar temperatura va urca vertiginos - este normal si de astepta, aceasta este ideea testului. Un calculator stabil nu va avea probleme, unul instabil se va reseta, bloca.

| Algo098 a răspuns:

Eu pentru temperatura folosesc http://alcpu.com/CoreTemp/ (ca sa vad cat este). Daca sta 5-10 min, atunci poate ca ceva se incalzeste in timpul asta (ar putea fi si sursa). Daca e in garantie, ar trebui folosita garantia.