| Anonimulqwe a întrebat:

Sal TPU. Vreau sa imi cumpar procesor amd fx 8750 care suporta rami ddr3 di vreau sa imi mai cumpăr si rami ddr4.Imi puteti spune daca sunt compatibile? Dau funda...
(Am placa de baza ddr4)

11 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mai bine spune-ne denumirea si modelul componentelor actuale(placa baza, placa video).

| Anonimulqwe explică (pentru Salontanul):

Placa de baza GIGABYTE GA-990X
Si vreau sa imi cumpar procesor AMD Vishera, FX-8350 4.0GHz si rami ddr4

| Salontanul a răspuns (pentru Anonimulqwe):

Nu merge cu DDR4 In specificatii scrie asa: Support for DDR3 2000(O.C.)/1866/1600/1333/1066 MHz memory modules
* To support a DDR3 1866 MHz (and above) memory, you must install an AM3+ CPU first.
Deci si de la 1866 Mhz in sus trebuie sa vezi daca procesorul e compatibila cu procesorul. La o memorie de 1866 Mhz procesorul AMD Vishera, FX-8350 merge optim. Dar in specificatiile lui spune ca nu poate folosi decat memorie de asat (1866 Mhz) care-i ddr 3. Uite: http://www.pcgarage.ro/procesoare/amd/fx-8350-40ghz-box/ Uita-te la sfarsit unde scrie "Suport Memorie". Si tot acolo scrie ca nu suporta decat 29, 9 Gb memorie desi placa ta de baza suporta 64. Asa ca limiteaza-te la atat.

| Salontanul a răspuns (pentru Anonimulqwe):

Daca vrei sa vezi ce procesoare mai suporta, uita-te aici: http://www.gigabyte.com.ro/products/product-page.aspx?pid=5774#
Apasa pe "Lista CPU suportate". La mine nu merge pagina nu stiu de ce!

| CPAElites a răspuns:

Nu e FX 8750 ci este AMD Phenom 8750!
Nu exista placa de baza cu memorie DDR4 pentru acel Procesor. Cel mai probabil tu ai o placa de baza dedicata procesoarelor Intel din ultima generatie.

| Anonimulqwe explică (pentru CPAElites):

E amd vishera fx 8350 4.0 ghz

| CPAElites a răspuns:

Si de ce ai vrea sa schimbi procesorul? Ce procesor si PLACA VIDEO detii in acest moment?

| Anonimulqwe explică (pentru CPAElites):

Am procesor core 2 quad q9400 2.66 ghz
placa video este gtx 650 1gb

Răspuns utilizator avertizat