| tudoricazapata a întrebat:

Sall all am o intrebare, am un pc care candva demult mi s-a spus ca este placa de baza arsa, astazi l-am scos, si cand il pornesc se aprinde butonul din fata dar ramane rosu, si se aude ca si cum ar face scurt din sursa specific ca coolerul de pe procesor se invarte, coolerul din sursa se invarte, butonul din fata ros este aprins! ce poate fi imi poate spune cineva? am studiat bine placa de baza si este intreaga!

2 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Chiar daca ventilatoarele se rotesc, nu inseamna ca placa e functionala. Ea primeste curent care sa le aprovizioneze, dar nu lucreaza corespunzator. Ca sa verifici daca intr-adevar e placa de baza, trebuie sa te asiguri ca celelalte piese din sistem sunt functionale (rami, placa video, procesor). Acest lucru se poate face montand piesele pe o alta placa de baza sau, daca iti permiti, duci placa de baza la un service, monteaza ei piesele lor pe ea si iti confirma daca are sau nu o problema.

| BPAndrei a răspuns:

Ce inseamna "ca si cum ar face scurt din sursa"? adica, daca se aude un piuit poate fi cum ti s-a mai spus deja de la rami, video, procesor. Dar daca este adevarat ca se aude "ca un scurt" e mai sanatos sa nu il mai bagi in priza, singurul lucru care se aude "ca un scurt din sursa" este un scurt din sursa laughing