| b06dan1x7 a întrebat:

Sall all! ce inseamna sa fac overclocking... am inteles ca creste capacitatea componentelor pc...
pot sa fac overclocking la placa video si la procesor?
procesor: intel r pentium 4, 3ghz dual core
placa video: nvidia geforce 9400 gt 512mb

imi explicati si ie cum se face?

4 răspunsuri:
| gki1980 a răspuns:

Overclocking= sa cresti performanta calculatorului, indiferent de temperatura.se face din bios, dar iti poti face praf pc-ul! ii vei reduce serios durata de viata si nu cred ca un joc sau vreo aplicatie valoreaza mai mult ca un calculator. da o googaleala si vezi cum se face. ca sa mearga pc-ul mai repede redu din aplicatiile care ruleaza la incarcarea windowsului(msconfig>custom startup), succes!

| alecx4music a răspuns:

Deci cand un producator de procesoare, Intel de exemplu face un tip de procesor, il seteaza la anumiti parametrii sa functioneze optim (sa nu se arda). Cand ii faci overclocking (ii cresti voltasjul si puterea), trece peste parametrii normali de functionare, deci iti merge mai repede da' se si arde mai repede, sau functionand la capacitate maxima creste temperatura, ceea ce il face sa se blocheze sau cum ziceam sa se arda. Nu este recomandat sa faci overclocking, decat daca stii exact ce faci, ceea ce clar nu e cazul tau.

| rogi28 a răspuns:

Baietii au dreptate, daca planuiesti sa folosesti calculatorul inca mult vreme apoi mai bine aptinete de la aceasta procedura, insa daca in curind poti sa ai altul poti sa faci experienta, de exemplu eu singur m-am invatat sa fac owerckloc, insa la mine era procesorul de la AMD care mai bine suporta owercklocul ca pentium. pentium nu e asa de stabil cind e frecventa ridicata
si apropo procesorul cu frecventa ridicata poate sa lucreze normal vreo 3-4 ani iar daca nu este ridicata frecventa el poate sa lucreze pina la 10 ani.
la placa video nu stiu ce sa iti propun din pacate

Răspuns utilizator avertizat