| Alien1 a întrebat:

Sall, am instalat programul Blender dar necesita un driver grafic OpenGL 2.1
dar am auzi ca poate lasa daune sau costuri si acum nu stiu daca sa il instalez sau nu?

As vrea sa raspunda doar cei care au mai instalat OpenGL 2.1

6 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

De cand implica driverele costuri, pe ce lume traiti fratilor! OpenGL e inclus in drivere, asta daca stie placa video, daca nu...ghinion!

Răspuns utilizator avertizat
| octav005 a răspuns:

Pai open gl 2.1 este din placa video. ar trebui sa ai instalat driverul placii video. ce placa ai?

| DeyCj a răspuns:

Open GL, este tehnologia alternativă DirectX-ului Microsoftist, și este deținut de o companie non profit, deci NU implică costuri, și aceasta tehnologie ar trebui să fie inclusă în driverul plăcii tale grafice(daca știi ca l-ai instalat, desigur). Normal că Blender și GIMP( de exemplu) cer Open GL, deoarece sunt create ca alternative la softurile comerciale, și de regulă se lucrează pe sistemele linux cu ele. Pe Windows se lucrează cu Photoshop, suita Adobe, CAD, etc., de regulă. Vezi aici: https://ro.wikipedia.org/wiki/OpenGL detalii.Numa bine

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu trebuie' sa instalezi nimic.

| octav005 a răspuns:

Pai asta nu este model de placa video.
tu ce ai? nVIDIA gt 730, nVIDIA gtx 1080. etc, sunt sute de modele