| anonim_4396 a întrebat:

Sall. Am intampinat o preoblema cu paca video dedicata AMD RADON R5 M330. Dupa un anumit timp in jocuri nu mai functioneaza de exemplu in SA:MP aveam 100-90 fps, iar dupa un timp 53. M-am gandit sa aprin meniul placi si ca sa vezi imi revene fps la loc. Este o preoblema de la win sau de la placa cel care mi-a bagat windows-ul(7 ultimate) a zis ca o sa mearga mai greu in jocuri, deoarece trebuie bagat 8 sau 10. Nici nu aveam driver-ul de la placa amd instalat... Inainte aveam win 8 instalat de altcineva si nu aveam acesta problema + ca imi aparea amd si in dxdiag pe cand in win 7 nu imi apare.
Componente(Laptop):

i3 5020U 2200MHz Dual-Core, 4Thread.

4 GB RAM DRR3 1600MHz

Video Card Integrated: Intel(R) HD Graphics 5500

Video card Dedicated: AMD RADEON R5 M330
Dau funda vreau sa primesc un raspuns concret, daca vrei sa postez si niste poze dar nu cred ca este cazul

6 răspunsuri:
| Nume2 a răspuns:

Din cate am inteles de la tine, nu ai driver-ul instalat. Verifica cu asta http://support.amd.com/en-us/download/auto-detect-tool
Acea placa de baza suporta Windows 7, deci nu ar trebui sa fie vreo problema de la Windows.

| anonim_4396 explică (pentru Nume2):

Daca citeai tot il am insalat, nu la instalat cel care a bagat win da na...

| Nume2 a răspuns (pentru anonim_4396):

La cum ai scris... Ma rog, esti la ultima versiune de driver? Ai verificat daca iti foloseste altceva resursele?

| anonim_4396 explică (pentru Nume2):

Am scris repede + ca ma mai corecteaza acum placa merge bine in afara de faptul ca imi sacde fps a 53 si intru iar in meniul iei imi revine fps la loc...

| Nume2 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai verificat daca iti foloseste placa dedicata in joc? O varianta usoara dar nu sunt sigur ca o sa mearga este sa dai click dreapta pe joc si "run with AMD" ( sau ceva de genul, nu apar la toate laptop-urile din cate am observat la altii ). Daca nu. sa incerci sa o activezi din BIOS

| Flr_Iulian_1993 a răspuns:

Plăcile video dedicate nu sunt bune, mai ales AMD, se încing foarte repede și poate cauza scăderea fps-ului