| Broadband a întrebat:

Sall.
am o problema: aprind pcu, se incarca windowsu, apare imaginea welcome, dupa isi da restart, il opresc de la buton(tin apasat 3-4 secunde), pornesc din nou si imi apare pe ecran niste optiuni, safe mode, start windows normally, (stiti voi ce )), dau start windows with last configuration (sau ceva de genu).
porneste.
asa face de fiecare data cand e pcu rece. dimineata mai exact, sau cand nu e pornit timp de 2-3 zile.
am instalat windowsu de curand(last xp 14).
pana acum nu mi-a mai facut.
am auzit ca s-ar putea sa fie de la sursa, dar ce treaba are sursa cu windowsu?
aaaaaa. uitasem,.
cand imi da eroarea aia spune: windows nu a putut pornii normal si da reinitializare sa nu dauneze componentelor(ceva de genul asta).
cine stie care e problema sa ma ajute si pe mine. rog frumos.
funda!

Răspuns Câştigător
| Alien a răspuns:

@Cronki baterie pentru BIOS nu se gaseste sa cumperi pentru ca aia nu se strica niciodata, nu e folosita de sistem decat atunci cand scoti pc-ul din priza pentru mentinerea datei si ceasului!
Calculatorul trebuie sa porneasca si fara baterie CMOS.

6 răspunsuri:
| Robert a răspuns:

Alege Windows Normal

| Alien a răspuns:

Are foarte mare treaba sursa cu windows dar mai exact windows are treaba cu sursa o alearga foarte mult la pornire mai ales cand are programe multe la startup, daca sursa e obosita si nu tine pasu pc-ul nu primeste destula energie Iar windows vede si trimite comanda Restart.
Intra in Bios la PC health si ai sa vezi!

| Cronki a răspuns:

De cand ai PC-ul? Poate este slaba bateria CMOS, cumpara alta baterie! Daca iti da eroare cu pagina albastra, este un fel de infarct al computerului si are la baza in primul rand o cauza hardware, dar si de soft. http://www.videotutorial.ro/? p=5517
Poate fi si sursa, asta daca ai facut un upgrade(cu o placa video, procesor) care consuma mai mult. Poate sunt probleme la HDD, dar inainte de toate schimba bateria CMOS de pe placa de baza!

@Alien, as consuma energie sa-ti explic care este rolul unei baterii CR2032 (Bios), vreau sa-ti spun doar, ca astfel de baterii se gasesc pe piata si sunt destul de accesibile!

| Broadband explică:

Nu i-am facut nimic nici un overclock sau mai stiu eu ce. cum e venit din fabrica asa l-am lasat. doar am reinstalat windowsu de vreo 4 ori in 9 luni. cand il aprind am bagat in spate, am conectat stick vodafonu de internet, bluetoothu,
poate din cauza lor nu porneste bine, o sa incerc sa le scot din spate cand pornesc,
poate o fi de la alea. va multumesc!

| gatablog a răspuns:

Daca spui ca sistemul de operare este proaspat instalat si nu are lipsuri sau probleme, atunci poate fi de la HDD

incearca sa verifici hard diskul daca are sectoare bad, este posibil ca eroarea sa fie din cauza ca nu mai poate citi fluent informatia stocata.

| JamesDeLa2 a răspuns:

N-are nicio legatura sursa... windows-ul probabil nu a fost instalat corect! Incearca sa-l reinstalezi din nou si cand selectezi partitia dai ntfs ci NU ntfs(quick)!