| Ozil_Messut_1991 a întrebat:

Sall,am si eu o intrebare....doar pentru cine stie cu adevarat doar pentru cunoscatori nu va dati cu parerea daca nu stiti.am un leptoop compaq, i-am bagat toate win 7, 8, xp chiar vista, insa face la fel cu toate, nu intra in shut down si nici in stand by.ramane pornit,cand las clapeta jos ramane pornit,si de multe ori cand o salt el este la fel pornit dar ecranu este stins, mentionez i-am schimbat hardul l-am dus la Apple, am dat 5 milioane, insa si pana sa-i schimb hardu incepuse sa faca la fel, inca o data mentionez.....NU ESTE DIN SETARI,am umblat si le am dat in toate felurile nu este din setari, ce are ce piesa nu-i permite sa se stinga? in momentul asta il inchid fortat insa nu e bine, ce ma sfatuiti?

5 răspunsuri:
| LDCCristi a răspuns:

Poate are ars senzoru care se stinge cand lasi clapeta jos!

| Ozil_Messut_1991 explică (pentru LDCCristi):

Ok poate sa fie asta dar si cand dau shut down dc nu se stinge? ba chiar zici ca porneste incepe sa se auda mai tare.

| Anihilatoarea a răspuns:

Ce? Ai dus un sistem non-mac la Apple? Nu inteleg nimic din ce ai zis, ai bagat 4 sisteme de operare si acum pe care il folosesti?

| Ozil_Messut_1991 explică (pentru Anihilatoarea):

Acum am win xp, mi am luat alt laptop insa vreau sa-l fac si pe cel vechi.

| CMV1994 a răspuns:

Deci sa incepem cu ce e mai simplu. Faptul ca nu intra in standby cand inchizi lidul ( clapeta cum ii spui tu ) poate fi din doua motive. 1. Driver-ul video. Daca nu ai instalat driver-ul video de pe site-ul oficial al producatorului nu te mira ca nu merge. 2. Fiecare laptop are un butonas micut situat de obicei sub una din balamale. Cand tu inchizi lid-ul acesta apasa acel butonas si automat trimite semnal sistemului ca tu ai facut asta si el se pune in standby. Daca acel butonas s-a rupt sau ce o fi patit el nu se va mai pune in standby. Acum treaba complicata: Daca laptop-ul nu face shutdown chiar daca tu i-ai dat aceasta comanda din start, inseamna ca prin programele pe care tu le folosesti unul din ele refuza sa se opreasca si iti tine OS-ul pornit. Poti verifica asta in task manager ( CTRL+ALT+DEL ) Incearca sa opresti de acolo programele instalate de tine care ruleaza inainte sa dai shutdown si vezi daca merge. Da raspunsul e pozitiv ai gasit problema!