| bebemik a întrebat:

Sall... am si eu o problema. seara trecuta a tunat si fulgerat foarte tare si calculatoarul era aprins iar in momentul in care a fulgerat mi s`a stins calculatorul dintr`o data iar apoi am incerat sa-l aprind iar unitatea nu mai functiona dar monitorul da. din ce cauza nu mai functioneaza adica ce s`a ars si ce pot face?

Răspuns Câştigător
| campanario a răspuns:

Oricare ar fi motivul, daca ai vazut pentru cateva secunde ca nu functioneaza, trebuia sa il fii inchis si sa il tragi din priza. Un prieten de'al meu, a patit la fel. Si s-a incapatanat sa forteze sa faca unitatea sa functioneze.Si ghici! A trebuit sa o schimbe! Pt ca a pornit'o si cum avea fire sau piese deteriorate, apoi i s-a " ars" tot. Si nu a putut recupera nimic. Si cum e mai rau, ca nu e vb de bani, insa tipul chiar dorea sa isi salveze ceva din unitate, si nu putea, pentru ca i s'au intrerupt legatutile si nu mai stiu ce. Du-te numaidecat la un specialist.Lasa'l pe el sa se uite in unitate.Succes.

3 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Recomand să duci unitatea la un service sau, să te uiți la siguranța de la sursa de alimentare(pentru asta este necesar să deschizi unitatea şi să extragi sursa de alimentare din unitatea centrală, urmata de deschiderea acesteia), poate numai aia s-a ars, şi dacă e aşa atunci înlocuieşti-o cu una similară sau chiar identică(ma refer aici să fie la acelaşi amperaj(A) și tensiune ce scrie pe ea) să nu foloseşti liţe sau alte inprovizaţii.Succes şi sper că te-am ajutat puţin.

| sinblade27 a răspuns:

S-a ars sursa

| Arnoldfre a răspuns:

Sa ars sursa, verifica priza unde bagi unitatea...