| cristibun a întrebat:

Sall as vrea sa va intreb si eu ceva
Am cumparat la pc-ul meu 2 placute de 2 GB ram si i-am scos pe cei care ii aveam adica 2 placute de 512 mb rami sunt pe ddr2 si intrebarea este pot sa pun placutele de 512 cu cele de 2 gb pentru ca mai am 2 sloturi libere si 2 placute de 512 si nu stiu daca merge bine sau se ard placutele va rog frumos raspundeti promit ca

Răspuns Câştigător
| figaro a răspuns:

Salut,poti sa le pui, ce se poate intampla:
-nu o sa ti le recunoasca, si in cel mai rau caz nu o sa iti porneasca deloc pc-ul
-o sa iti mearga dar cand o sa ai dai mult de lucru la pc o sa isi dea restart
-in cel mai bun caz o sa meraga totul oke si o sa lucre la frecventa cea mai mica de pe placutele de rami(de ex daca daca o placuta de 2g are 600 mghz si aia de 521 are 300 mghz o sa iti lucre toate placultele la 300 mghz)

3 răspunsuri:
| HighFlyer a răspuns:

Verifica daca sunt compatibile cu placa de baza vezi ce placa ai
si poate gasesti informatii la siteul clor care tiau facut placa de baza

| Minks a răspuns:

Daca sunt aceeasi frecventa sunt sanse mari sa mearga, dar nu e neaparat valabil. Incearca, in cel mai rau caz nu o sa functioneze.

| florin1979 a răspuns:

Revino cu un raspuns in care sa scrii modelul si seria placii de baza! si sa imi spui de asemenea ce frecventa au placutele(scrie pe ele)