| Andy88 a întrebat:

Sall! Cum pot sa updatez androidul la Samsung galaxy mini 2 prin recovery mode. Daca imi puteti da un site... ceva. As dori ceva cu android 4.1 sau 4.0 link sau fisier zip. DACA MERGE DAU FUNDA!

8 răspunsuri:
| Tkn a răspuns:

Pentru Mini 2 nu exista update la 4.1, dar niste baieti isteti au facut un custom firmware (android modificat) la 4.1.2 care functioneza pe mini 2 foarte bine, doar ca are ceva probleme la camera si la wifi.
Daca vrei sa'l incerci: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2155529
sau cealalta versiune aici: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=38371660
Ca sa poti face asta trebuie sa root-ezi telefonul si astfel pierzi garantie.(Inainte sa schimbi firmware-ul trebuie sa faci un bk-up, preferabil cu ROM Manager.Gasesti mai multe informatii despre cum sa schimbi sistemul de operare pe google sau pe site-urile pe care ti le-am dat.)
Succes!
Ps: eu am Huawei U8180 (Orange Stockhold) cu procesor de 600mhz si firmware official 2.2.2 si am pus CyanogenMod 7 (2.3.7 android) si merge mult mai bine cu procesor overclock-at la 673mhz.

| Andy88 explică (pentru Tkn):

Bai! androidul ala e pentru Samsung galaxy ace! eu am mini 2! am auzit ca daca pui softuri diferite se brickuieste... si eu vreau sa-l mai folosesc...

| Tkn a răspuns (pentru Andy88):

Uita de alea.O sa primesti update oficial la 4.11 http://www.sammobile.com/......elly-bean/

| DJMikeGMC a răspuns:

Merge da nu mai merge sa-l faci inapoi. de ce vrea toata lumea android mai bun? tot atata procesor si ram ai, in schimb se misca si mai greu deoarece 4, 0 trebuie da ai resurse multe ( ram /procesor) nu recomand, au am incercat pe propria piele si l am dus la garantie ca aparea android si ramanea asa, de aceea nu ti voi spune de unde am luat deoarece nu e de pe siteul official Samsung, daca ar exista pe siteul lor atunci inseamna ca e ok, ceea ce nu e deoarece nu se prea poate asa ceva,

| Andy88 explică (pentru DJMikeGMC):

Am bani de reparatie... Eu vreau android mare. Ca merg mai multe aplicatii utie. Daca zici siteul si merge dau funda! Multumesc

| DJMikeGMC a răspuns (pentru DJMikeGMC):

Cautati pe google exact asa: galaxy mini 2 android 4, 2, 2 the best : e un video pe youtube zice exact ce sa faci( asa il cheama pe ala the best) nu mai imi dati add pe mess ca nu mai raspund, daca ati avut telu codat nu va agitati ca nu o sa mearga, va salut

| DJMikeGMC a răspuns:

Mi-am facut eu update la 4, 2, 2, linkuri de download: (nu ma lasa TPU sa pun linkul da cautama pe facebook Mihail KL sau mess mihailgreceanu) de aici o selectezi pe cea mai de jos findca este cea mai buna fiind ultimul update eu personal o am pe cea din data 2013-09-20 si merge perfect totul inclusiv camera doar camera video nu merge si nuci alta din alea nu o sa mearga, crede ma le am incercat pe toate deoarece eu ii fac mereu update cand apare acolo.deci dupa ce descarci aia iei un odin de aici sau de pe google : (nu ma lasa TPU sa pun linkul da cautama pe facebook Mihail KL sau mess mihailgreceanu) si mai ai nevoie de google apps pentru android 4, 2, 2 ca sa ai limba romana, si aplicatiile uzuale : (nu ma lasa TPU sa pun linkul da cautama pe facebook Mihail KL sau mess mihailgreceanu) apoi mai ai nevoie de cwm il iei de aici (nu ma lasa TPU sa pun linkul da cautama pe facebook Mihail KL sau mess mihailgreceanu)
apoi procedezi astfel: sa ai telefonul incarcat macar 80 la suta, faci asa: 1, deschizi odin
2, dai pe pda si selectezi cwm pe care l ai downloadat
3, pornesti telefonul apasand in ordine si mentii apasat: vol -, home si tasta de pornire toate trei de odata
4, apesi vol + ca sa accepti aia de acolo
5, conectezi la pc cu cablu de date si astepti sa se instaleze driverele iar la odin iti va aparea la port un numar
da asteapta sa se instaleze driverele
6, sai start la odin si astepti
7. telefonul va reporni si va aparea un semnul! cu triunghi galben nu i nimic il inchizi dupa ce porneste.
8, copiezi direct pe cardul de memorie alea 2 cm10 si gapps sper ca nu le ai dezarhivat am uitat sa iti zic sa le lasi asa.
9, dupa asta pornesti telefonul cu cardul in el folosind toate butoanele simultan vlo+- home si de pornire
acum esti undeva unde scrie cu albastru. dai din tasta de vol - ca sa dai in jos (nu iti merge touch aici) dai jos la wipe data factory reset si dai pe tasta de pornire ca sa selectezi si dai din nou din alea de volum pe YES din nou selectezi cu aia de pornire. acum sa completat si esti din nou la acelasi meniu.
selectezi install update from sd card
apoi dai pe chose zip from sd card adica primul si dai din alea de volum pe cm10, 1 selectezi din nou (nu mai zic mereu cand zic selectezi dai cu ala de pornire un click) si dai jos la yes. dupa ce se completeaza asta daca esti din nou la chose zip from sd card dai din nou pe el si selectezi gapps apoi din nou dai pe el si yes
acum din nou o sa fii la aia cu choose. acum dai mai jos si dai pe go back si apoi selectezi reboot system. o sa se deschida si o sa se invarta ceva albastru chestia aia o sa dureze ff mult prima data poate chiar si 15 min dar stai calm ca e normal, a 2a oara porneste de obicei in max 30 sec dar se merita sa iti pui androidul asta deoarece iti face overclock la procesor si o sa il ai de 1 ghz. bafta

| Vladone22 a răspuns:

Iti poti updata mini 2-ul la o varianta de android 4.2.2,acesta fiind un android modificat cm10.1 si poti pune un bootanimation.zip de s4 si un ceas de s4 si un launcher mai jos iti voi da site-urile de la sistem si de la tema de s4:
sistem:http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2169122
Tema s4:http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2236937 astea sunt toate acum iti voi zice cum se face.
Tutorial:downloadezi de pe primul site softul, vezi ca ai acolo * My newest releases at goo.im dai pe aia si o sa iti apara mai multe chestii. dai pe jena-recovery si downloadezi cwm-6.0.3.3-jena.tar.md5 in rest celelalte sunt maspa si dau erori.
Dupa aia descarci odin3 v3.04 de aici:http://q.gs/4UT5c,apoi in pda pui cwm-6.0.3.3-jena.tar.md5 pe care l-ai descarcat si pui tel-u in download mode(volume down+Home+Power, iar apoi apesi volome up si gata esti in download mode), acum daca ai instalat pe pc kies si trebuie sa il ai instalat. Odin o sa scrie pe albastru 0:[COM...] oarecare depinde un de ai conectat tel-u, daca apare poti da start, astepti sa scrie PASS pe verde si poti deconecta tel-u.Intri di nou pe site-u http://goo.im/devs/thewhisp si dai pe jena-cm10.1,apoi descarci cm-10.1-20130707-UNOFFICIAL-jena.zip si gapps de pe site-u asta:http://goo.im/gapps/gapps-jb-20130301-signed.zip,dupa ce le-ai descarcat le pui pe cardul de memorie de tel.Gata i terminat cu PC-ul, treci la tel. Il opresti si intri in recovery(volume up+volume down+Home+Power) si dai pe install zip si pe choose zip from sdcard si te duci unde ai ai arhiva cm-10.1-20130707-UNOFFICIAL-jena.zip pe tastele de volum si selectezi cu home, o sa apara mai multe optiuni majoritatea cu no si una cu yes install... dai pe ia cu yes install si se insataleaza la fel faci si cu gapps apoi tot in recovery dai wipe data/factory rest, dupa care dai reboot system now si astepti sa porneasca il configurezi si gata.Cred ca ti-am fost de mare ajutor.