| EmanuelEmy7 a întrebat:

Sall! Exista vreun program care detecteaza ce incetineste bootarea?

3 răspunsuri:
| NGheorghe a răspuns:

Da, sysinternals suite si are mai multe utilitare, ceea ce îți trebuie ție se numește "rootkit revealer" dar te mai verifici tu.
downloadeaza direct de la Microsoft
https://docs.microsoft.com/en-us/sysinternals/downloads/sysinternals-suite
Eu l-am folosit o data sa îmi arate fișierele care se încarcă si timpii de încărcare si mi-am prins nasulin laptop... lista avea peste 100 de ecrane. Tot ce am descoperit era ca fără net pornea mai repede, de-altfel toate fișierele aveau acea "semnătura digitala" dar ce-i drept Windows-ul "suna acasă" si apoi așteaptă... update-uri etc.

| Departure a răspuns:

Bootarea in sine, din cate stiu, poate fi accelerata doar de un SSD, daca te referi la startup (cat iti de la pornirea windowsului pana sa poti folosi PC-ul cum trebuie) scrie msconfig.exe in searc bar-ul de la windows din stanga jos si da click pe start-up. Acolo poti dezactiva programe care pornesc odata cu PC-ul, dar ai grija sa nu dezactivezi ceva important.