| alexandruclaudiu a întrebat:

Sall ..mi.am luat recent un iphone 4s decodat cu gevey.iar el este blocat pe Vodafone Spania ..toate bune si frumoase doar ca nu imi gaseste contactele de pe cartela desii el gaseste reteaua (cosmote) ..stiti ce as putea sa fac? exista vreun program cv sau pot doar daca il fac neverlock (si daca l.as face neverlock cat m-ar costa?) mersii anticipat dau funda big grin

Răspuns Câştigător
| andreirapid a răspuns:

Pai daca iti vede cartela de Cosmote e bine.
Telefonul unde ai avut vechea cartela e posibil sa isi fi salvat el contactele ci nu cartela, din motive de siguranta(la Nokia e cel mai des intalnit)
Du-te la Vodafone(sau unde ai avut telefonul), si cerere-le un backup SIM si dupa sa ti le transfere pe cosmote.

3 răspunsuri:
| andreirapid a răspuns:

Frate eu am incercat sa iti inteleg intrebarea, dar nu am reusit!
Din prima m-am impolmonit, deci ti-ai luat unul decodat dar e blocat pe Vodafone si gaseste reteaua Cosmote fara contacte? Vezi ca ai gresit undeva, sau o-i fi eu prost...

| alexandruclaudiu explică (pentru andreirapid):

Chestia e ca iphonul este codat pe reteaua Vodafone Spania dar l-am decodat cu gevey.dar nu stiu de ce nu imi gaseste contactele de pe cartela

| andreirapid a răspuns (pentru alexandruclaudiu):

Pai daca iti vede cartela de Cosmote e bine.
Telefonul unde ai avut vechea cartela e posibil sa isi fi salvat el contactele ci nu cartela, din motive de siguranta(la Nokia e cel mai des intalnit)
Du-te la Vodafone(sau unde ai avut telefonul), si cerere-le un backup SIM si dupa sa ti le transfere pe cosmote.

| SoftGsm a răspuns:

E din cauza gevey-ului, nu stie sa citeasca contactele de pe sim, chiar daca ele sunt acolo, ai vazut, cand dai import contacts ca imediat termina de importat, de fapt nu se intampla nimic. o solutie ar fi sa-l faci neverlocked, e 55 de euro Vodafone Spania.