| tudorwifihack2 a întrebat:

Sall TPU,am instalat windows vista,si am si xp care era principal,si vreau sa il sterg,sa nu mai vista, si sa nu ma mai intrebe ce sistem de operare sa aleg. Fundaaaaa urgent

Răspuns Câştigător
| MskDesign a răspuns:

Nu te lua dupa ce doi, caci nu au habar ce este acela un windows.Tu ai doua windows-uri la boot-are si te pune sa alegi pe care vrei ca pc-ul sa boot-eze.Asta se inampla cand instalezi windows peste windows si trebuie reinstalat iar.Iti selectezi din bios, la first boot device, varianta corespunzatoare pentru dvd sau usb. Dupa ce dai f10 si salvezi se va restarta pc-ul vei intra direct in instalare(daca iti cere sa apesi pe o tasta pentru a boota de pe dispozitivul ales sa o faci). Cand ai intrat in meniul de instalare a sistemului operativ, formatezi partitiile sau le stergi si creezi unele noi. Dupa ce ai facut asta iti alegi partitia pe care vrei sa fie instalata sistemul operativ.Mai este o solutie pentru a boota, aceea ca ar trebui sa ai o tasta rapida in care trebuie sa alegi de pe ce dispozitiv sa bootezi.Te astept cu raspunsul.

4 răspunsuri:
| dulgherunicu a răspuns:

Windows 8.1

| Clausd10 a răspuns:

Introdu cd bootabil Vista fara sa repornesti pc-ul si o sa apara repair si uninstal. Da uninstal si ar trebui sa ramana doar XP

| Clausd10 a răspuns:

Introdu cd bootabil Vista fara sa repornesti pc-ul si o sa apara repair si uninstal. Da uninstal si ar trebui sa ramana doar XP. Totusi incearca sa instalezi 7. E cu mult mai reusit decat XP si cere la fel de putine resurse. Plus ca e mai stabil.

| ThatGuy a răspuns:

Instaleaza windows vista si pe cealalta partitie sau fa doar o partitie mare doar cu windows vista