| AdrianGG a întrebat:

Am o problema.Am avut instalat Windows 7 home premium,dar din motivul slabei performante al netbook-ului meu m-am hotarat sa ma intorc la clasicul si fiabilul Windows Xp.Un prieten mi-a zis ca nu se poate daca bag USB-ul cu Win Xp.
, ci trebuie sa instalez Ubuntu si apoi Win. Xp.Zis si facut.Dar acum a aparut problema.Am facut un stick bootabil ci Win. Xp home sp3 si nu il pot instala.Stick-ul nu booteaza, desi e selectat a fii primul ce booteaza in B.I.O.S(USB HDD:Adata 16GB)Stick-ul l-am facut bootabil cu Windows Xp prin Rufus.Nu stiu ce sa fac, nu stau cu Ubuntu!

17 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Stikul fal cu rufus butabil, de preferabil de pe cd fa instalarea nu ai unitate optica? trebuie sa mearga sa buteze de pe stik doar sa fie bun windowsul

| AdrianGG explică (pentru RAY):

Nu,nu am o unitate optica, e netbook, am specificat aspectul.

| AdrianGG explică (pentru AdrianGG):

Deci practic, nu booteza stick-ul desi pe PC(am pc si laptop) stick-ul booteaza fara probleme......Pe laptop in loc sa booteze instalerul windowsului bootaza Ubuntu.

| K0sti a răspuns:

Ce treaba are Ubuntu cu Windows? De cand e XP mai fiabil ca Win 7? De ce nu ai folosit Ubuntu si cand ai instalat win 7? Sau nu ti-a spus prietenul? In bios ai setat ca prima optiune de bootare USB-ul?

| AdrianGG explică (pentru K0sti):

Are treaba! Nu poti sa faci back-up de la Win 7 la Xp prin USB bootabil.Instalezi Ubuntu si stergi datele windows 7. Abia atunci poti sa instalezi Xp.Citeste maI ATENT problema!

| K0sti a răspuns (pentru AdrianGG):

Ce e ala back-up prin USB? Bai copii, daca nu stiti cu ce se mananca un calculator, ori puneti mana si invatati, ori lasati-va de meserie! Stii ce inseamna back-up? Ia de citeste: http://www.dexx.ro/....../index.php

Pui imaginea asta pe un stick: http://www.epasystems.ro/partition-wizard-home-edition/
Program cu ajutorul caruia formatezi si partitionezi hardul si pe alt stick sistemul de operare pe care-l doresti! Sau le pui pe amandoua pe acelasi stick, daca te pricepi si ai un stick suficient de mare!

| AdrianGG explică (pentru K0sti):

Kosti,imi pare rau daca te-ai simtit ofensat, chiar iti apreciez ajutorul.Stiu cu ce se mananca PC-ul.Back-up am zis ca sa fie mai pe inteles....Imi cer scuze, nici in momentul de fata n-am reusit.Imi da o eroare care suna cam asa:Incepe boot-ul si nu icarca Windows setup, ci arata asta:Error 28: Selected item cannot fit into memory

| AdrianGG explică (pentru K0sti):

Referitor la Back-up-Cand auzi cuvantul back inseamna sa te intorci, iar eu vreau sa ma intorc de la Win7 la Win xp prin intermediul Ubuntu

| AdrianGG explică (pentru AdrianGG):

Heelp,dau funda!

| K0sti a răspuns (pentru AdrianGG):

Bine, atunci spune pe romaneste, ca pe englezeste inseamna altceva!

| K0sti a răspuns (pentru AdrianGG):

Ai facut ce ti-am spus?

| AdrianGG explică (pentru K0sti):

Da,si scuze din nou.Am respectat indicatile tale, si tot nu merge, ajuta-ma te roog!

| K0sti a răspuns (pentru AdrianGG):

Ce nu merge? Vorbim pe site, nu aici! www.epasystems.ro

| AdrianGG explică (pentru K0sti):

Kosty,ti-ai dat mult silinta, dar nu functioneaza...Din setup windows xp(pornit din desktop am gasit cum ca este deja o versiune de winows instalata, nu stiu ce sa fac.Stiu sigur ca am ales optiunea inlocuire win7 cu ubuntu....Nu ma optiuinea de dualboot.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai acces la alt pc cu windowsul instalat, atunci foloseste aplicatia Yumi pentru a face un stick usb butabil cu Windows Xp (si nu numai). Formatezi din aplicatie stickul usb si apoi din lista de sisteme de operare alegi XP-ul. Iti va cere o imagine.iso de XP.
Se poate sa creezi un stick usb butabil cu Win XP si direct din Ubuntu, folosind aplicatia Multisystem.
Mai multe informatii la:
http://www.pendrivelinux.com/yumi-multiboot-usb-creator/
si
http://www.pendrivelinux.com/multiboot-create-a-multiboot-usb-from-linux/

| AdrianGG explică (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru ajutorul oferit, o sa incerc metoda propusa de tine, te apreciez ca esti un om de omenie!

| AdrianGG explică:

Up!