| aSu75 a întrebat:

am si eu o intrebare. Am un monitor Acer v193w de 19 inch LCD widescreen si as vrea sa stiu care este diferenta intre 60HZ si 75HZ pe care este mai bine sa il pun.

2 răspunsuri:
| aalexei a răspuns:

Imediat nu se observa. Daca vrei sa vezi care-i diferenta, stai o luna pe 75Hz si apoi schimba la 60Hz - apare o senzatie neplacuta, vei simti ca obosesc ochii, vei trece inapoi la 75.

| OvidyuNicu a răspuns:

Asta inseamna rata de refresh! Cu cat dai rata asta mai mare o sa se actualizeze imaginea mai rapid! Gen o sa para mai real daca e pe 75HZ nu de parca te uiti la poze una dupa alta!