| catalian21 a întrebat:

am si eu o intrebare legata de acest laptop Notebook / Laptop Lenovo 15.6" IdeaPad/Essential G510, Procesor Intel Core™ i5-4210M 2.6GHz Haswell, 4GB, 1TB, Radeon R5 M230 2GB.
Ii rog pe cei care se pricep sa ma ajute si pe mine cu o parere despre el, am un buget de 2200 lei si as vrea sa il iau pe acesta insa nu stiu daca ruleaza cat de cat jocurile mai noi.

4 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Comercial vor funcționa.Real...mai bine ia un desktop.Pentru desktop-uri îs făcute jocurile nu să le joci pe un portabil ce are hard de 5200 rpm, coponentele nu se aierisesc cum trebuie=>scad performanțele din cauza caldurii degajate de componente, etc.Succes

| Mihaita21 a răspuns:

Nu exista placa video de 1T... Ala nu este laptop de gaming, in principal ruleaza mai majoritatea jocurilor da' n-o sa mearga prea stralucit pe unele.
Vrei ceva pentru gaming? mai bine un pc configurat de tine pe un buget alocat. Ce piese sa pui? "google is your friend" cauti review-uri si te documentezi pana te hotarasti caro.ro

| Tomescu_Emanuel_1980 a răspuns:

Pai daca vrei sa il iei pentru gameing el este bun pentru jocuri din 2010-1013 adica nu merge gta4 fara lag sau altele.Vor rula bine pe el samp gta san andrea cs 1.6 minecraft lol si altele dar mai micute. Sfatul meu este sa iti mai strangi banii pana la 3000 de lei si iti iei unul cu 8 GB RAM 1T LA PLACA VIDEO.Bafta!

| RB26DETT a răspuns (pentru Tomescu_Emanuel_1980):

Am un Acer aspire v3 572g 64w2 [stiu, are un nume lung si complicat laughing si da, l-am retinut laughing ] un procesor putin mai slabut adica 1.7 dual cu turbo boost pana la 2.7, 4 Gb RAM ddr3 [1600 mhz] placa video nVIDIA 840M 64 biti de 2 gb si HDD de 1 TB, ruleaza GTA 4 la peste 30 fps cu totul setat pe maxim! Ruleaza world of tanks cu totul reglat de la mediu spre maxim la peste 40 de fps, ruleaza WRC4, dirt 3, euro truck simulator 2 cu grafica la maxima fara sa aiba pic de lag! i5 4210m are turbo boost pana la 3.2 ghz si este pe 22 nm, la fel ca 4210U, este intr-adevar foarte foarte bun! Daca al meu de 2.7 ghz dual bate un amd A8 quad de 2.8 inseamna ca 4210M de 3.2 ghz dual rupe! Este foarte bun, Emanuel, jocurile enumerate de tine le jucam pe un Acer aspire one 725 amd c60 apu 1.3 dual, 2gb RAM, HDD de 320 gb, placa video integrata de 256 mb!
Inca ceva, unde #$%#$% ai vazut placa video cu 1T? Cum au evoluat asa repede? laughing
Laptopul este perfect pentru gaming casual! Merg foarte multe jocuri pe el! Ca nu merge ultimul call of duty, ca nu merge watchdogs, ca s-ar putea sa-ti mearga far cry 4 pe la mediu sau mai jos, asta-i alta treaba, in rest alea pana prin 2013 zbarnaie![vorbeam de al meu, al tau ar trebui sa poata mai mult! ]Iti spun ca se merita! Ii instalezi win 7/8.1 depinde ce vrei pe 64 de biti, iti iei driverele cu driver pack solution si asta-i!