| AndreyFitza a întrebat:

Am si eu o problema la calculator. Cand dau pe un program sau altceva imi scrie : C:/WINXP/system32/mspaint.exe is not a valid Win32 application. De ce? Imi merge doar unele programe. Si cand intru pe Combofix imi da eroare NSIS dc? si imi merge sa intru pe internet.
Cine ma ajuta va rog frumos!

16 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Descarca MalwareByte Antimalware de aici: http://www.malwarebytes.org/products/malwarebytes_free

Instaleaza-l si la sfarsit asigura-te ca ai bifat urmatoarele: Update Malwarebytes' Anti-Malware si Launch Malwarebytes' Anti-Malware. Apoi apasa Finish.
Dupa lansarea programului, selecteaza Perform full scan si apoi apasa pe Scan.
La terminarea scanarii apasa OK si apoi Show Results. Asigura-te ca e totul bifat si apoi apasa Remove Selected.

ATENTIE! Devirusarea o faci din SAFE MODE!

SAFE MODE - este un mod de diagnosticare ce functioneaza pe toate sistemele de operare Windows, si care necesita o configuratie minima si drivere generice. Safe mode reprezinta pornirea windows-ului cu un numara minimal de functii necesare pentru lucru. Asa ca, mai jos vei gasi un mic ghid prin care vei afla cum poti intra in Safe Mode fara probleme.
Cum pot sa intru in Safe Mode?
1. Restarteaza calculatorul
2. Apasa butonul F8 pana cand iti apare Advanced options Menu (Reporneste computerul si apasa tasta F8 de pe tastatura inainte de a aparea ecranul de boot al sistemului de operare - tasta o apesi de mai multe ori si repede pana iti apare imaginea de mai jos)
3. In meniul care apare alege "Safe Mode" sau "Safe mode whit networking"
"Safe mode networking" e la fel ca "Safe Mod" doar ca include si internetul.
Vezi foto: http://img534.imageshack.us/img534/3794/windowssafemode.gif
4. Iesirea din "Safe mode" se face simplu, restartam calculatoru si alegem optiunea "Start windows normaly"
Daca nu reusesti sa rezolvi problema in "Safe mode" poti alege si "Last known good configuration" – optiunea aceasta intoarce sistemul la starea optima.
Vezi foto: http://windowsgeek.info/wp-content/uploads/2011/03/5cir12.gif
5. Asteapta ca sistemul de operare sa incarce anumite fisiere necesare deschiderii lui.

Succes!

| AndreyFitza explică (pentru neluL):

Nu merge sa intru in MalwareByte Antimalware.

| neluL a răspuns (pentru AndreyFitza):

Intra din SAFE MODE! Asa merge! happy

| AndreyFitza explică (pentru neluL):

Am intrat si nu merge.sad

| neluL a răspuns (pentru AndreyFitza):

Ai intrat in Safe Mode si nu porneste MalwareByte? Ai instalat programul? Sau ce ai facut? explica putin!

| DeyCj a răspuns:

Nu te mira.Precis ai furat Windows-ul și acum pretinzi ca el să se comporte ca o copie legitimă(ce desigur nu mai există pe piață de aproape un an, ca așa cum știi Windows Xp e scos din uz, dar voi țineți cu dinții de vechitura aia de platformă Microsoftistă, de lene sa învătați ceva nou). Deci problema asta nu o vei rezolva cu nici o soluție ce o vei primii pe aici, sub pretextul fals că ba ai viruși, ba mută iconița nu știu unde, chestii ce provin din pur noroc ce „a mers" la unu și la altul.
În cazul tău, o copie Legită de Windows va rezolva problema. Ceea ce ai tu acum precis are multe fișiere lipsă=> erori+dacă l-ai furat de pe torenze sau mai grav fileliste(nu m-ar mira) precis ți-ai infectat și datele și calculatorul și ai și lansat viruși pe net din inconștiența voită de care ai dat dovadă.
Succes

| Jipa95 a răspuns:

Ai putea fi virusat cu Jeefo.
Pt a verifica daca ai sau nu jeefo in sistem, descarca de aici removal tool-ul. http://www.softpedia.com/get/Antivirus/JeefoGUI.shtml
Alta solutie este ComboFix
http://download.bleepingcomputer.com/sUBs/ComboFix.exe
Apoi te asiguri ca ai inchis toate programele care ruleaza (yahoo messenger, firefox, etc) si rulezi apoi ComboFix. Te va intreba daca sa inceapa curatirea. Confirma cu Yes de fiecare data. Nu-l opri in timp ce scaneaza si dezinfecteaza sistemul. E posibil ca in timpul rularii lui desktop-ul sa dispara, dar nu te ingrijora.
La sfarsit va afisa rezultatele scanarii si teoretic PC-ul tau este curat.
Bft :)

| AndreyFitza explică (pentru Jipa95):

Am folosit Jeefo si nu am nimic si combo fix nu merge. spune ca e o problema cu NSIS ceva de gen

| al3xander a răspuns:

La combofix cred ca iti da eroare din cauza ca folder-ul din care este executat este scris cu diacritice (litere romanesti, de exemplu daca il executi din folder-ul "Descărcări"). solutia ar fi ca sa-l muti in alt folder si sa-l executi de acolo.

| AndreyFitza explică (pentru al3xander):

Degeaba tot NSIS Error. crying

| al3xander a răspuns:

Foloseste kaspersky virus removal tool http://www.kaspersky.com/antivirus-removal-tool?form=1 si fa o scanare cu el
functioneaza chiar si pe cele mai infectate calculatoare

| AndreyFitza explică (pentru al3xander):

Nu merge. Imi scrie Windows cannot find `C:\Documents and Settings\ccc\Desktop\setup_11.0.1.1245.x01_2014_06_23_17_33.exe`. Make sure you typed the name correctly, and then try again.To Search for a file, click the Start Button, and then click Search.

| al3xander a răspuns:

Intra aici http://www.bleepingcomputer.com/download/rkill/ si downloadeaza utilitara "RKill.com" (a 3-a utilitara nu alta). utilitara respectiva ar trebui sa inchida procesele cu virusi dupa care downloadeaza din nou combofix si ruleaza-l.

| valentin75 a răspuns:

Salut! Vezi pe aici, poate ai ceva util!
http://www.geekstogo.com/......on-closed/

| AndreyFitza explică:

Sau sa intrati la mine in calculator prin Team Viwer. ca imi merge

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru AndreyFitza):

Muta iconita de la programul pe care vrei sa-l deschizi pe desktop, asa rezolvi eroarea cu nsis