| costinvlad a întrebat:

Am un laptop si as pune 8GB de RAM. Asus x55u sx008d. Are placa video integrata Amd Radeon 6290 HD Graphics. Pot pune si o placa dedicata? Dar daca pun 8GB Ram, placa video integrata cati rami si-ar lua din cei 8GB RAM? As pune windows 7 32 bit.

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Placa dedicată ia din RAM doar la unele chipset-uri; altele au un RAM video dedicat.
Nu poți pune altă placă video într-un laptop.
Dacă pui s.o. pe 32 de biți, la ce bun mai mult de 2 GB de RAM, că oricum nu-i folosește?!?

| Pietricel a răspuns:

Baga-ti pe 64 Biti, daca pui pe 32 iti va folosi doar 3.9GB de ram.

| zoltan119 a răspuns:

Poți să îi adaugi o plăcuță de ram dacă are un slot secundar, placă video dedicată nu poți să îi adaugi pentru că în laptopuri plăcile video sunt sudate de placa de bază