| casher a întrebat:

Am un telefon A5 Easy (ALLVIEW)
si am bagat un card de memorie in el dar cand vreau sa instalez ceva de pe play store (google play, magazin play) nu ma lasa ca cica nu am spatiu dar cardul sd mai are 3 GB LIBERI!
http://imgur.com/gallery/T7fY7 < poze
Clash Royale este o aplicatie. Pe tableta mea cand dadeam pe o aplicatie ma lasa sa o mut cand vreau eu in card sau in tableta, aici nu imi arata acea optiune. In cateva poze v-am aratat spatiul meu de stocare. Va rog, rezolvati, cum fac sa pot instala aplicatii cand eu am spatiu? DAU FUNDA.

Răspuns Câştigător
| LinxCont a răspuns:

Se merge in setari la aplicatii si daca exista optiunea de mutare pe cardul SD, se muta fiecare din aplicatiile care se pot muta sau pe cardul SD. (se iau pe rand, aplicatie cu aplicatie) Daca nu are optiunea, asta e, raman asa.
Se muta toate pozele filmele si descarcarile din memoria interna pe cardul SD folosind managerul de fisiere.
Se da clear cache - poate sa mearga de acolo de la storage: click pe Cached data si ar trebui sa apara optiunea de curatare.

2 răspunsuri:
| LinxCont a răspuns:

Daca nu are clear cache global, atunci se poate merge la aplicatii si se curata la toate aplicatiile pe rand. Mai e o varianta de curatare cu restart si pornire in mod recovery si alegerea din meniu a curatarii cache, dar exista riscul sa se dea factory reset dupa cum e de bine facut meniul si dupa cat de "intuitive" sunt comenzile din butoane.

| Alex2o17 a răspuns:

Te duci la setari la stocare si schimbi locatia de stocare principala la card sd extern