| EuShAtat00 a întrebat:

azi am schimbat cooler-ul de la procesor. Am sters procesorul bine, apoi am aplicat noua pasta termica. apoi am montat procesoul la loc si am pus coolerul. am pornit pc-ul, functiona totul, dar nu mi se aprindea monitorul.am verificat toate mufele, sunt ok. am impresia ca nu-mi mai citeste procesorul. are cum? help.

2 răspunsuri:
| Korrawi a răspuns:

Monitorul e bagat in priza?
Ai apasat pe butonul de power on de la monitor?
Ai cablu de la placa video bagat in el?
E prins bine?
Placa video e infipta bine in placa de baza?
Ai mufa separata de alimentare de 6 si/sau 8 pini pentru placa video de la sursa? Daca da, e bagata alimentarea suplimentara ca lumea?
Se invarte ventilatorul de la CPU?
Daca functiona totul, mergea si monitorul. Procesoarele astea mai noi nu prea ai cum sa le bagi aiurea, decat daca esti puternic si insisti. Uita-te pe manualul de la CPU ca iti explica cum trebuie asezat in socket.

| Iwao a răspuns:

Ai deranjat placa video, verifica apasand pe ea.