| costinvlad a întrebat:

Ce sa fac ca sa imi apara toate setarile din BIOS? Eu am decat Urmatoarele setari: Main(informatii despre ram si cpu fara a putea face ceva la ele); Advanced(Niste optiuni care sunt cele obisnuite(imi lipsesc optiunile de overclock, asociere memorie ram pentru placa video, etc); Security; Boot. Doar cele normale le vad, celelalte nu le vad. Si mai ai Save & Exit(o nimic toata).
BIOS information:
BIOS Vendor: American Megatrends;
Version: 211
EC Version: 204A050001
VBIOS Version: 015.013.000.000.042929.
As dori sa am si celelalte optiuni. Ms.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Calculatorul tau stie "doar" atat, restul e automatizat din fabricatie.
Trebuie sa schimbi hardware-ul si cu el si BIOS-ul sa ai acces si la OC.

| costinvlad explică (pentru Bula):

Si ce laptop sa imi cumpar pana in 420-430 euro? As vrea i3/i5 cu placa video dedicata care sa aiba 60+ fps. Si cu LAN/WLAN bun.

| Bula a răspuns (pentru costinvlad):

Tu ai nevoie de un calculator dedicat, cu i5-i7 la 3000+ GHz, minim 16Gb RAM, placa video cu peste 4Gb video_RAM, ssd+hdd incapator si un service-man cunoscator!
Toate acestea nu prea incap intr-un laptop, care e si de vreo 3x mai scump decat un PC cu acelasi compozitie si parametrii.
In plus, la laptopuri abia se face fata la racire, de aceea nu prea se pune oc in BIOS.

Poti cumpara un asemenea PC second hand de firma la pret de 400-450 euro, dar trebuie sa cauti printre oferte, citindu-le intai manualele cu parametrii tehnice (le gasesti pe site-urile producatorilor).

3 răspunsuri:
| spraytag88 a răspuns:

Ce pc din 1900 ai, hahaha