| AbcDaBcDe a întrebat:

deci acum cateva zile muam cumparat o placa de baza Asus H61M-E 2 gb ram si procesor Intel Celeorm 2.6 ghz de la eMAG asa le-am montat si cand pornesc pc imi apare Cpu fan eror Press F1 to resume apas F1 si imi apare The curent BIOS settings do not fully suport the boot device... Apas ok si imi intra in Bios Va rog ajutati-ma nu stiu ce sa fac

Si coolerul se invarte dau funda + vot

Răspuns Câştigător
| BMadalin1992 a răspuns:

Imi pare foarte rau, e prea nou Bios-ul, nu stiu ce sa zic.

7 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Pai treaba e simpla.
1. verifica in manualul placii de baza unde se coenct cooler-ul de la cpu.
iar cu eroarea cu bios settings do not fully... : ia un stick, de preferat cu o capacitate mai mica, format fat 32 sau fat. Descarci ultimul bios de aici http://www.asus.com/Motherboards/H61ME/#support_Download_8 si pui fisierul cu extensia.cap pe stick. Puis tick-ul in pc, o sa pornesc ain bios, si din bios dai update la bios. H61 nu suporta pe bios vechi cpu tau, de asta face asa. Un update la bios si se rezolva.

| Gabitzu246 a răspuns:

Cate fire ai la cooler? 3 sau 4?

| AbcDaBcDe explică (pentru Gabitzu246):

| Gabitzu246 a răspuns (pentru AbcDaBcDe):

Trecand cu vederea ca dai funda la orisicine chiar daca te-a ajutat sau nu, incearca totusi sa dai enabled cpu quiet fan, sau incearca cu alt cooler si vezi daca merge, nu se poate sa fie de la BIOS, daca era din cauza biosului nu ti se mai invartea deloc, puneti neuronu la gandire.

| BMadalin1992 a răspuns:

Salut, deci CPU Fan error... se poate sa fie ori din BIOS-ul PC-ului tau sau placa de baza nu accepta acel ventilator al procesorului. Ce fel de BIOS ai? Astept raspunsul tau!

| AbcDaBcDe explică (pentru BMadalin1992):

Asus uefi bios utility

| AbcDaBcDe explică (pentru BMadalin1992):

Ok mersi oricum

| BMadalin1992 a răspuns (pentru AbcDaBcDe):

Imi pare foarte rau, e prea nou Bios-ul, nu stiu ce sa zic.