| Zdog a întrebat:

Sall TPU, deci ieri mi-am instalat Windows 10 si de atunci laptopul meu se incalzeste mai repede ( ajunge la 65-70 de grade doar stand pe net)
Cand aveam Windows 8.1 temperatura pe net ajungea intre 50-55
Specificatiile laptopului :
4GB RAM
Procesor Dual-Core Intel celeron 2830 care ajunge pana la 2.42 Ghz
La aceste specificatii e normal sa ajunge temperatura la 70 de grade? ( Laptopul nu are praf ca a fost cumparat luna trecuta)

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
13 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Acele temperaturi le atingi ca e praf acolo in el nu ca ai 10 pe el, un cooler bun si curat nu are asemenea temperaturi, valori normale 40-45 de grade hai 55-60, 70 e cam mult, schimba pasta termo de pe cpu, windows 10 consuma la fel cel putin asa spune Microsoft

| gelu1970 a răspuns:

Normal nu e. insa nu e o temperatura iesita din comun pentru un laptop cu un procesor Intel.
cand ai instalat 10 ai crezut ca ai dat marea lovitura?

| Zdog explică (pentru gelu1970):

Are aceleasi specificatii ca Windows 8.1

| gelu1970 a răspuns (pentru Zdog):

Nu are nimic a face cu 8.1
poate doar ca e fabricat de aceeasi firma. oricum, daca te incalzeste cu ceva nu esti unicul ce are probleme cu "minunatul" 10.
si nu au trecut nici 48 de ore de cand l-au scos in vanzare.
specificatiile ce le-au scris poti sa le pui in rama.
dovada practica o ai in laptopul tau. si ai rabdare sa inceapa cu update, cine stie ce surprize au rezervat?

| Zdog explică (pentru gelu1970):

Pe Windows 10 am cam multe probleme laughing)
Bara de Start se deschide cand are chef
Cortana nu vrea sa se deschida
Microsoft Edge ( mai au MULT de lucrat la el)

| Rockat a răspuns (pentru remus1007):

Cum ai tu de luni de zile Windows 10 când abia ieri s-a dat drumul la update?

| gelu1970 a răspuns (pentru Rockat):

La inceputul lunii octombrie 2014 Microsoft a pus la dispozitie prima versiune trial de windows 10.
vezi, ai mai aflat ceva important.

| Zdog explică (pentru Rockat):

Am zis eu ca il am de luni de zile?

| Rockat a răspuns (pentru Zdog):

Nu era vorba despe tine, ci despre gelu1970.

| Zdog explică (pentru Rockat):

Are Windows 10 technical preview

Răspuns utilizator avertizat
| halogen001 a răspuns:

Daca procesorul e mai utilizat in w10 decat in w8.1, e bine sa reinstalezi w8.1.
Temperatura poate ajunge si la 70, depinde de utilizarea procesorului, de temperatura din camera, de eficienta sistemului de racire. 70 e oarecum acceptabila, dar daca inainte era de 50-55 (era mult mai bine) inseamna ca w10 are are de lucrat ceva si foloseste procesorul mai mult. Daca se mentine situatia chiar dupa cateva zile si temperatura nu revine la 50 - 55, inseamna ca era mai bine cu w8.1.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauta in task manager ce proces tine procesorul ridicat. Opreste procesul si daca nu e musasi important dezinstaleaza.Win 10 inca nu e compatibil cu orice placa, cu orice placa video.