| Claudiuu324 a întrebat:

SALL TPU! Ieri am instalat windows 7 si am 2 windowsuri instalate si cel vechi si cel nou... stie cineva cum pot sa fac windowsul de la 0 > si sa sterg cele 2 windowsuri Dau funda! Va rog

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Daca l-ai instalat tu, ca sa-l instalezi de la 0 trebuie sa-l instalezi prin bootare (te duci in BIOS si verifici daca ai setarile respective sa booteze de pe CD\DVD-daca nu le faci), restart si incepi sa intalezi sistemul. Cand ajung la partitii, te duci prima data pe partitia D (unde ai instalat un sistem -delete-format), te duci pe C (delete-format), dupa care alegi la instalare partitia C si continui cu instalarea sistemului. Ca aici:
http://www.totuldesprecalculatoare.ro/......as-cu-pas/
(foto 7)

| Claudiuu324 explică (pentru horia2012):

Cum botez DVD-ul? big grin si sa sterg amandoua windowsuri si sa se faca 1 de la 0 te rog ajuta-ma happy

| Claudiuu324 explică (pentru horia2012):

Dar mie nu imi arata ca la http://www.totuldesprecalculatoare.ro/......as-cu-pas/ (foto 1) cand dau la advanced BIOS features imi arata alt fel...

| horia2012 a răspuns (pentru Claudiuu324):

Este excat ca in poza.
Prima data trebuie sa intri in BIOS cu una din tastele F 5.8
te duci in meniul de boot (ca in poza 1) si setezi
" first boot device" CD
" second boot device" HDD
restul nu mai conteaza.
Restart, bagi DVD si o sa booteze automat (Foto 2)- o sa scrie
mesajul "press any key..."
- urmeaza foto 3 "next", 4 -"next"
- foto 5 dai "accept" la licenta
- foto 6 alegi "custom(advanced)"
- foto 7 -diskurile ("system: e C, "logical" sunt partitiile D, E.)
- te duci pe cele "logical" (pe fiecare in parte -cate ai-) si dai
"drive option" si o sa-ti apara functiile "delete" si "format".
dai "delete", "format", "new" (nu schimbi nimic la "size"), "apply"
- te intorci pe "system"-C si la fel "drive option" "delete" - "format" -"new" (nici aici nu schimbi nimic la "size")
- O sa ai un ecran pe care scrie
disck 0 partition 1 - system reserved (ramane asa)
disck 0 partion 2 - scrie ce capacitate ai.
disck 0 partition 3-...
si daca ai mai multe partitii o sa-ti apara 4, 5.
-te duci pe "disck 0 partition 2 si "next" si incepe instalarea sistemului
- iti apare fereastra in care iti cere numele (il treci)-next
- alta fereastra in care iti cere parola (nu completezi nimic)-
"next"
- alta ferestra in care iti cere serial (nu-l bagi, daca nu-l ai) (debifezi "Automaticaly activate...)-"next"
- fereastra in care te intreaba cum vrei sa faci update-uri.
alegi ce vrei - "use recomanded settings" face update-uri automat. Poti alege "ask me later".
-Potrivesti ora si data (bucharest-instanbul)-"next"
si asta e tot.

| Claudiuu324 explică (pentru horia2012):

Da man dar mie nu imi arata first boot device si alea imi arata alt ceva... asta nu stiu

| Claudiuu324 explică (pentru horia2012):

Te rog ajutma! 1

| horia2012 a răspuns (pentru Claudiuu324):

Daca apesi F11, sa intrii in meniul de boot poti alege din meniul de acolo.
Fa o 1, 2, 3 poze cu telefonul la ecran dupa ce intrii in BIOS (stiu ca e mai complicat dar altfel nu ai cum) si pune aici gratis:
http://postimage.org/
o sa-ti dea un link si o sa ma duc acolo sa vad.

| Claudiuu324 explică (pentru horia2012):

Http://postimg.org/gallery/c2xviix0/53261832/ asta e site unde am postat imaginile

| horia2012 a răspuns (pentru Claudiuu324):

Te duci pe "boot sequence" - enter si de acolo alegi secventa de bootare. 1. CD\DVD, 2. HDD, 3. pui orice altceva.
Save and exit.

| Claudiuu324 explică (pentru horia2012):

Nu merge

| Claudiuu324 explică (pentru horia2012):

Eu am Sata: 4M-SAMSUNG HD103SJ
CD/DVD:SS-Optaiarc DVD RW AD-726
2.2TB Infinity
si Disabled atat am...

| Claudiuu324 explică (pentru horia2012):

Eu am 1st Boot Device pana la 3rd si niste chesti.
dar cand dau pe 1st boot device sau pe altu scrie :
SATA :4M-SAMSUNG HD103SJ
CD/DVD :SS-OPTIARC DVD RW AD-726
2.2TB INFINITY
SI DISABLED ......atat nu am ce ai zis tu...

| horia2012 a răspuns (pentru Claudiuu324):

Alegi asa:
1. CD\DVD:SS optaiarc
2. 4M-SAMSUNG HD
Save end exit

| Claudiuu324 explică (pentru horia2012):

Tot nu merge angry

| Claudiuu324 explică (pentru horia2012):

Te rog ajuta-ma sa imi fac windowsul

| Claudiuu324 explică (pentru horia2012):

Te rog ajuta-ma sa imi fac windowsul straight face

| horia2012 a răspuns (pentru Claudiuu324):

Daca nici asa nu vede DVD-ul, la BIOS nu ai ce mai face. Inseamna ca DVD-ul tau cu windows nu e bootabil. Incearca sa faci rost de la cineva de un alt DVD.
Cum ai instalat windows. (ai spus ca l-ai instalat).

| Claudiuu324 explică (pentru horia2012):

Windwosul il am de pe net si l-am bagat pe un dvd de 4.7 GB. si l-am instalat de pe CD dar mi sa instalat si il am si pe cel vechi. si am vazut pe net ca trebuie sa umbli in bios. si asta nu stiu...

| Claudiuu324 explică (pentru horia2012):

Oricum iti multumesc pentru ajutorwinking

| horia2012 a răspuns (pentru Claudiuu324):

Cu placere. Oho... cate tepe nu am luat cu windowas de pe net care nu era bootabil. Mai descarca o imagine ISO si foloseste programul Power ISO. Nu e gratis dar poti sa-ti faci treaba cu el. Deschide imaginea ISO cu el si in partea stanga a programului o sa scrie dac e bootabil (bootable image, daca nu (non bootable image). Si un windos care nu e bootabil il poti instala, dar nu de la "0".

| Claudiuu324 explică (pentru horia2012):

Meris frate :X ai dreptat am luat programul si scrie no bootable :X happy thx a apropo poti sa imi dai un site cu windows 7 ultimate 32 bit te rog big grin botabil te rogggggwinking eu nu gasesc botabile

| horia2012 a răspuns (pentru Claudiuu324):

Nu pot sa-ti dau link-ul ca nu ma lasa, dar il gasesti pe softpedia windows 7.

| Claudiuu324 explică (pentru horia2012):

Am luat unul de acolo dar nu e botabil sad

| horia2012 a răspuns (pentru Claudiuu324):

Nu are cum. Sunt bune acolo. Atunci du-te pe programecalculator.ro.

| Claudiuu324 explică (pentru horia2012):

Mersi am gasit pana la urmawinking

| horia2012 a răspuns (pentru Claudiuu324):

Cu placere.

28 răspunsuri:
| al3xander a răspuns:

Foloseste https://neosmart.net/EasyBCD/ ca sa stergi unul (presupun ca al doilea) si dupa sterge de tot folder-ul "C:\Windows.old" (acest folder contine toate fisierele de la windows-ul vechi: windows, programe, documente etc., asa ca daca vrei sa recuperezi ceva gasesti acolo)

| FadedMan a răspuns:

Pai cand instalezi windows 7 acolo trebuie sa iti apara ce partitii ai tu. Stergi partitia in care ai Windowsul si pui inapoi cati GB vrei sa ai in acea partitie.

| AdytzwBăă a răspuns:

Salut ma ajuta cineva sa intru in bios pentru ca nu pot intra dupe nici o tasta, am luat toate tastele F la rand si nimic