| MysteryMen a întrebat:

mi am luat de o luna un laptop Acer aspire 5733 cu procesor Intel core i5 de 2. 67ghz si de atunci ii monitorizez temperatura. Este bine ca daca stau pe internet cu messenger si cu browserul temp procesorului sa ajunga la 62-65*c tinand cont ca ventilatorul porneste la 50 de grade. iar on jocuri imi ajunge la 72-75 maxim ajuns o singura data la 82*c este bine?
. Inainte temperatura core 1 era cu 2-3 grade mai mare degat la core 2 dar de ceva vreme temp core 2 este mai mare decat core 1 este normal?

7 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Nu prea e normală temperatura procesorului.
Cauze probabile:
Acumulări de praf.Și ce dacă e nou cumpărat.Praful se acumulează pe el indiferent dacă îl folosești sau doar îl probezi.
Pasta termoconductoare de pe procesor e de aia făcută pe vapor sau trebuie înlocuită cu alta de calitate mai bună.
Nu folosești coolerpad, îl folosești în pat, pe genunchi, etc..numai cum trebuie nu(adică pe o masă sau suprafață solidă ca să nu îi opturezi fantele de aierisire).
Pentru fiecare sunt remedii diferite, pentru unele din ele intuitive.Succes și nu uita că laptopurile în genu ăsta nu sunt pentru gamming, deși par că îs dotate, dar real nu este așa.

| MysteryMen explică:

Vreau sa va spun ca temperatura ajunge la 60-65 pentru 1 sec maxim dupa raceste entilatorul...nu sta intruna la 60-65

| relian a răspuns:

Tu ai luat laptopul ala sal monitorizezi sau cum? Laso incolo de temperatura ca asa trebuie sa fie.Se pare ca alta treaba nu ai, vad cacauti cu orice pret sa-ti faci de lucru si mai stii poate te apuci si sal demontezi ca sa ai probleme, Lecauti vad asa singur.Nu te lua dupa ce spun altii ca au si nu se incalzeste etc.Fiecare modelde laptop se incalzeste diferit, face zgomote diferite sau sint mai zgomotoase sau mai putin bla bla.Ce pretentii sa ai de la un Acer? Asta e la cit dai atit ai.Dar nu se intimpla nimic, mai ales laptopurile daca ajung la o tempcritica se inchid ele singure asa sint setate, sa nu se arda procesorul.Atita timp cit calculatorul nu iti da nici un mesaj lasa-l asa cum este.Si ce praf sa se puna intr-o luna? Veziti de treaba ca asa este el.Nu mai cauta sati iti faci probleme singur.Si mai lasa monitorizarile ca nu de aia tia luat calculator.Bafta

| Maj3stic89 a răspuns:

Iti poti cumpara un suport de racire pentru laptop de aici http://www.pcgarage.ro/standuri-coolere-notebook/ te va ajuta pentru racirea acestuia.

| Machetuţă a răspuns:

Din punctul meu de vedere nu e bine deloc. Eu am un Acer Aspire 5742g cu un procesor i3-380m, si cand stau pe internet si mai ascult muzica temperatura nu trece de 50-55 grade la procesor, la placa video 40-45 grade, hdd 40 grade, si tin sa-ti spun ca trebuie sa-l si curat de praf. Probabil este foarte mult praf la tine in camera si sa depus foartee repede pe ventilatoare. Ar trebui sa il cureti cat mai repede. Daca nici asta nu rezolva problema iti recomand un cooling pad.

| MysteryMen explică (pentru Machetuţă):

Si la tine ventilatorul porneste tot la 50 de grade?

| Machetuţă a răspuns (pentru MysteryMen):

Da tot la 50 de grade. Am uitat sa mai spun ceva, Depinde si de locul in care esti cu laptopul. Adica, daca e cald la tine in camera, temperatura laptopului cand nu e aprins e temperatura camerei deci e normal sa fie mult mai cald inauntru.