| andi456 a întrebat:

pana acum am invatat programare mecanic si nu step by step logic.as vrea sa incep de la 0 si as dori sa incep de data asta cu c nu cu c++. Este o decizie buna sau nu? Nu de alta dar tot aud oriunde ma duc ca c++ e greu pentru incepatori.M ar avantaja mai mult daca as incepe cu c? argumentati.

6 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

C++ oferă mult mai multe. Să nu mai zic că pentru începători e mult mai simplu să învețe C++. Deci îți recomand asta. Oricum pentru începători nu e o diferență prea mare, însă e mai urât pe la citire și afișare. De exemplu dacă vreau să afișez un text în C++ vei avea cout "textul"; iar în C vei avea printf(%c,"textul");
Jalea mai mare e dacă ai o simplă variabilă, în C++ ai cout x; iar în C printf(%d, x);. Nu prea se vede diferență așa mare însă dacă ai mai multe variabile va fi destul de obositor. În fine, asta e doar la nivel de începător. C nu oferă așa multe deci dacă vrei să faci treabă serioasă tot de C++ vei avea nevoie după.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, C e praf si amestecat.
Dacă ești nou la programare, primul limbaj va fi mereu greu, trebuie sa înveți anumiți termeni pe care ii vei găsi cam in fiecare limbaj, precum "variabilă", "loop", mai multe.
Oricum, recomand C++, e mai okay.
Si, nu alegi sa înveți ceva că îți zice lumea...tu ce vrei sa programezi? Jocuri? Sau?

| andi456 explică (pentru anonim_4396):

Pai sunt la liceu si de aia vreau sa invat programare de la 0 ca cu mecanic nu merge deloc.Deci nu ca sa fac jocuri sau altceva.Doar sa am o baza destul de mare in programare.P.S.: Vreau sa ma duc pe viitor la informatica economica Bucuresti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru andi456):

Programare? De care? Poti programa, websiteuri, jocuri, programe pentru calculator, programe pentru telefoane...
Tu ce alegi de aici? Ca nu le poti avea pe toate doar cu un limbaj. Fiecare e bun la ceva.

| andi456 explică (pentru anonim_4396):

Nu decat o baza foarte mare in algoritmica ca limbajul e doar o unealta pe mine ma intereseaza momentan doar algoritmica

| anonim_4396 a răspuns (pentru andi456):

Atunci, ești foarte penibil....fiecare limbaj e diferit. Îl înveți să faci ceva cu el...nu poți programa fără a face ceva.