| floppy98 a întrebat:

recent mi-am luat un laptop HP are windows 8.1 preinstalat pe el si vrea sa dau downgrade la 7, are protectie UEFI nu ma lasa sa o dezactivez ca imi da "Acces was denied."din bios nu ma lasa nici atat. Pana acuma am incercat sa instalez 7-le cu stick usb, cu imagine iso dar imi cere sa setez ceva la UEFI.

6 răspunsuri:
| al3xander a răspuns:

Trebuie sa gasesti la BIOS ceva in genul "Secure Boot Configuration" si acolo sa dezactivezi (setezi pe "Disable") "Legacy Support" si "Secure Boot". ce marca e laptopul tau?

| floppy98 explică (pentru al3xander):

Nu gasesc nimic in bios nu pot seta nimic de acolo numa data si ora... "HP pavilion 15"

| floppy98 explică (pentru al3xander):

Am reusit sa dezactivez din bios "Legacy Support" si "Secure Boot" dar tot nu ma lasa sa instalez 7-le tot imi spune ca trebuie dezactivat UEFI... dar daca il pornesc setupul cu un.iso imi spune ceva cu GPT sau ceva de genu cand vreau sa instalez pe aceiasi partitie cu 8-ule

| ursey a răspuns:

Intri in bios si cauti o sectiune unde scrie cum sa plece bios UEFI sau default alegi default dupa cauti unde scrie sa activezi tasta de boot-are F12 sau alta tasta care o are predefinita
acum te duci la sectiunea de boot priority acolo ai prima sectiune sa plece ceva cu windows sistem o duci tocmai pe la sfarsit pui prima pe CD-rom a doua pe HDD si asa mai departe dar sa nu uiti sa duci cat mai jost windows sistem cand ajungi sa instalezi windows 7 sa stergi toate partitiile si sa iti faci partitii noi windows 7 isi face singur partitia de sistem

| ursey a răspuns:

Http://h20566.www2.hp.com/......ocDisplay/
incearca aici poate gasesti ceva ce te ajuta