| DaniTDCI a întrebat:

tocmai ce mi-am reinstalat windows-ul,de data aceasta am bagat win xp,motivul=rulez jocuriile mai bine cu xp,mai ales cs go,asa, am procesor amd athlon 2.2, 64 dual core +4200 si placa video ati radeon x1650, acesta e setup-ul meu deocamdata,care e problema? in conditie de stres mi se restarteaza pc-ul,adica daca dau sa deschid cs go,sau orice alt joc mai bun sa zic asa,mi se restarteaza,inainte jucam fara probleme cs go,acum vad ca mi se restarteaza, pasta pe procesor schimbata de 2 zile,racirea o am buna,ce ar putea fi?,am un mic spatiu rotund lateral-ul carcasei,i-am pus un ventilator,are rotatie mare,adica sufla aer la greu,asa l-am pozitioant incat sa baga aer rece pe componente,mi-ati putea raspunde si mie care ar fi problema cu restartarea? nu ma prea pricep, funda

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Pot fi multe cauze:
- temperatura mare la CPU
- incarcare mare la CPU
- problema la RAM-i
- bad-uri pe HDD
- sursa cu "capari" de tensiune
- condensatori defecti (umflati) pe placa de baza sau video
- ceva soft vatamat
- etc.

Doar printr-o testare aprofundata se poate identifica cauza.

2 răspunsuri:
| xByte a răspuns:

Sursa probabil ca e noname si e o parlitura, si cand ajunge in sarcina nu mai face fata.

| xByte a răspuns:

Apropo, parerea mea ca mai bine ai trece pe ceva windows mai bun... Un simplu click gresit pe browser si poti deja sa ai peste 10 virusi in pc, si de altfel Microsoft a incheiat suportul pentru windows xp, deci e dead-line pentru xp. Recomand minim windows 7, orice e sub e nasol