| costinvlad a întrebat:

Sall. TPU. Vreau sa fac debug.exe in Windows 7 64 cu DOSBOX si nu stiu de unde sa iau debug.exe. De unde il descarc sau unde il gasesc?
Ms.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Unele pachete de windows contin, altele nu "debug.exe".
Cel mai bine este daca deschizi fereastra DosBox (tastezi Command la linia de comanda).
In fereastra scrii "debug".
* Daca la inceputul randului urmator apare liniuta caracteristica (prompt-ul debug), atunci inseamna ca-l ai pe calculator (in folder-ul windows-system32).
* Daca nu apare liniuta si apare un mesaj de eroare, atunci debug.exe nu exista in pachetul tau.

La w7 32 biti am intalnit debug.exe, darla versiunea de 64 biti nu.
Daca nu exista pe calculatorul tau, citeste solutiile de pe acest forum:
https://superuser.com/......r-windows7

20 răspunsuri:
| costinvlad explică (pentru Bula):

Dar pot descarca Fisierul executabil? Debug.exe? Sau tb sa il iau dintr-un windows cu el? Ms.

Bula
| Bula a răspuns (pentru costinvlad):

Il despachetezi din kit-ul de instalare, daca nu-l ai deja pe calc.
Ai incercat din comanda?

| costinvlad explică (pentru Bula):

Lam luat dipa net si merge dar cand scriu debug
-o 70 2e
-o 71 ff
Tot ramane parola la BIOS.

| costinvlad explică (pentru Bula):

Tb sa pun UEFI si pot debloca tot din BIOS?

Bula
| Bula a răspuns (pentru costinvlad):

Nu inteleg ce vrei sa faci cu debug prin BIOS?

| costinvlad explică (pentru Bula):

Sa am Peripheral in BIOS, CHipset Configuration, Graphics Configuration, Toate ce sunt posibile si care le avea in BIOS cand a fost programat prima data. Ms.

Bula
| Bula a răspuns (pentru costinvlad):

Ai facut "upgrade" in BIOS? Cum au disparut?

| costinvlad explică (pentru Bula):

Nu le aveam. Sunt ascunse?

Bula
| Bula a răspuns (pentru costinvlad):

Pai, atunci ce doresti sa cauti cu Debug?
Debug.exe nu este un program de editat BIOS-ul, este pentru nivel de programare cod masina (binar-hexa).
Daca modifici BIOS-ul ai 99% probabilitate sa nu-ti mai functioneze calc-ul sau sa functioneze cu probleme.

Nu degeaba, producatorii fac accesibile DOAR UNELE FUNCTII utilizatorilor.
Restul functiilor sunt fixe, cu parametrii pentru care producatorul garanteaza functionarea.

De fapt, continutul binar a BIOS-ului este mic si foarte inghesuit, incat introducerea in plus a unor texte si meniu suplimentar nici nu prea ar incapea (locul lor fiind ocupat de secvente de reglaj automat).

| costinvlad explică (pentru Bula):

Dar daca Sterg in HEX pentru Save/Exit si il inlocuiesc cu celelalt? Pai cu F10 tot le salvez. Si am si tot. Merge?

Bula
| Bula a răspuns (pentru costinvlad):

Poti experimenta.
Dar te sfatuiesc sa te inarmezi intai cu un program de scriere in BIOS, functional pe calculatorul tau, precum si cu un dispozitiv boot-abil cu sistem de operare si programul de scriere a BIOS-ului.
In lipsa, ai sansele sa nu mai poti repara placa de baza.

| costinvlad explică (pentru Bula):

Dar cand am facut update de BIOS, daca scoteap AC-ul ce se intampla? Nu se stergea BIOS-ul? Si cum il rescriam la loc? Cu USB cu FD File?

Bula
| Bula a răspuns (pentru costinvlad):

Intai trebuia sa faci o salvare de BIOS, pe care o poti re-instala din nou la nevoie. Abia dupa ce a fost facuta copia te apuci de upgrade!

Problema apare atunci daca re-scrierea esueaza si nu mai porneste calculatorului. In acel caz trebuie sa procedezi prin boot-are speciala, cu ocolirea auto-testarii la pornire.

| costinvlad explică (pentru Bula):

Am inteles. Ms. Am descarcat din nou acel update de bios(si am copiat platform.ini, l-am deschis si am vazut ALL=1), daca il setez pe 0 apare tot? Adica flashuieste tot? Ms.

Bula
| Bula a răspuns (pentru costinvlad):

Depinde de modelul placii de baza, tipul si versiunea BIOS, precum si de programul si versiunea folosita.

Inainte de incercare pregateste o salvare CMOS pentru a putea reface in caz de esec!
Update-ul de BIOS poate dura multe minute, asigura-te ca nu se va intrerupe!

| costinvlad explică (pentru Bula):

Https://www.acer.com/ac/en/US/content/support-product/7298?b=1
V1.06 si vreau sa modific in platform.ini ca sa am tot.

Bula
| Bula a răspuns (pentru costinvlad):

Unde este acel "inplatform.ini"?
Intre fisierele de la link nu l-am gasit!

| costinvlad explică (pentru Bula):

Am dezarhivat fisierul executabil. Am gasit si fisierul.BIN din %TEMP%

Bula
| Bula a răspuns (pentru costinvlad):

Fisierul.bin este imaginea binara pentru BIOS, care se inscrie in memoria CMOS.
In fisierul executabil este ascuns ceva malware, atentie la lansare! (detectat de sistemul meu)

Eu nu as risca un "upgrade" cu executabilul, eventual sun DOS, dar cu alt program de scriere BIOS, cu care functioneaza sigur inscrierea (din acest motiv e riscanta operatiunea).

| costinvlad explică (pentru Bula):

Am inteles. Dar cum adica malware? Ms.