| TheSCHEPSIS a întrebat:

Sall TPU, vreau sa-mi cumpar o placa video si nu stiu de care, ma puteti ajuta? procesorul meu este AMD Athlon 64 X2 Dual Core 4000+ 2, 1 GHz, placa video actuala este Ati Radeon X1050 256mb, 2, 5 Gb RAM. Imi puteti lasa link-urile, vreau una buna si care sa se potrvieasca cu componentele pc-ului meu. Nu am un buget anume.

Răspuns Câştigător
| taken a răspuns:

Http://www.emag.ro/......EW30MBBBM/
Din ce vad acolo placa ta este pe slot AGP, deci ai slot AGP la placa de baza si atunci ai nevoie de o placa video pe acest slot.
Nu prea se mai gasesc placi video pe AGP, oricum daca gasesti va fi slaba.
Vrei sa schimbi placa video, schimbi aproape tot PC-ul.Pastrezi carcasa si hard disk-ul(daca este prea mic sau este pe IDE il schimbi si pe el).
Iti trebuie alta placa de baza, care va suporta memorii RAM DDR 3, va avea alt slot pentru procesor, iti va trebui si o alta sursa, deci alt PC.

9 răspunsuri:
| FabianelSHAF a răspuns:

Salut! Poti sa cauti pe Mercador.
www.mercador.ro

| Lynnfield a răspuns:

1: Mai bine ne spui ce placă de bază ai, plăci video cu procesorul grafic Ati Radeon X1050 sunt pentru slotul AGP dar şi pentru PCI expres, nu ne putem da seama exact ce slot ai tu pe placa de bază!
2: Procesorul AMD pe care îl ai este foarte slab (exista procesoare mai bune chiar şi pe unele telefoane mobile) placa video pe care o ai acum este cea mai bună placa video care se potriveşte cu componentele calculatorului tău!

| ITMania a răspuns:

HD7750 daca vrei ceva bun:
http://bit.ly/17wTLUI

Cam mult pentru procesorul tau, dar poate il schimbi si pe el in curand.

| taken a răspuns (pentru ITMania):

Are slot AGP.

| TheSCHEPSIS explică (pentru ITMania):

Dar se potriveste? Adica sa nu dau degeaba banii pe ea...

| ITMania a răspuns (pentru TheSCHEPSIS):

Daca imi spui si modelul placii de baza, iti pot spune mai sigur.
X1050`ul tau poate fi si pe AGP, dar si pe PCI. Judecand dupa procesor, inclin spre port PCI si nu AGP cum ti-a fost recomandat, dar un raspuns concret nu iti pot da decat dupa ce`mi spui numele placii de baza.

| TheSCHEPSIS explică (pentru ITMania):

Am rezolvat pana la urma este si pe slot PCI, dar oricum uite si placa de baza s a te convingi Gigabyte GA-M68M-S2P v2

| ITMania a răspuns:

Este PCIe, deci ziceam bine, nu AGP cum ti-a fost recomandat mai sus.
Mergi pe HD7750 GDDR5 daca iti permite bugetul, daca nu pe o HD6670 DDR3, e la sub 300 lei, dar si performanta e mult mai slaba.