| sjumy a întrebat:

Salll am o intrebare legata de legarea unor fire de la casti deci mi s-a stricat mufa jack si am taiato sa o schimb cu alta mufa tot jack si problema e ca mufa care s-a stricat avea doar un cablu cu 4 fire albastru rosu verde si auriu iar la mufa care vreau sa o pun are doua cabluri unu are albastru si rosu si celalalt verde si auriu acum eu nu stiu cum sa le leg? si stiu ca sunt izolate le-am dat putin foc cu bricheta sa topesc izolatia acum poate sa ma ajute cineva? am gasit faza cu bricheta pe net....astept un rasp apropo castile nu sunt ale mele si costa cam mult si n-am bani sa ii mai dau aluia pe casti

2 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Ai nevoie de un aparat de măsură. La jack două fire se leagă împreună şi reprezintă masa şi respectiv baza mufei jack, celelalte contacte sunt vârful care este unul din canale iar inelul dintre masă şi vârf reprezintă celălalt canal. La firele de la cască e mai simplu şi te poţi descurca cu o simplă baterie de 1, 5 V pe care dacă o legi la firele de la o cască va păcăi acea cască, la fel şi cealaltă dacă este conectată corect.

| PaulCCraciun a răspuns:

Pai ori le legi pe culori, ori, daca nu merge, incerci diverse combinatii, nu vad altfel cum, culorile nu sunt totdeauna standard la toti producatorii( am intalnit cazuri) si deci e posibil sa nu mearga pe culori. stai vreo 10-15 min si te joci cu combinatiile intre fire, nu le lipesti cu pistolu sau ceva, ca sa te chinui degeaba, le impreunezi pur si simplu, si la final dupa ce ai gasit combinatia le poti lipi(asa ar fi si indicat).