| eugeniu001 a întrebat:

Salll TPU. cine imi zice dac la notebook Fujitsu Amilo Li 3710 se poate de schimbat processorul? si daca va merge acest processor Intel Pentium 4 3.4Ghz 2Mb 800Mhz LGA775. pliz funda...

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Schimbarea procesorului la un laptop nu este o întreprindere uşoară şi pot apare surprize.
Se pare că în afară de T4200 au mai fost echipate cu T4300, T4400, T6400, T6500 şi T6600.
Nu înseamnă că dacă înlocuieşti procesorul, obligatoriu va şi funcţiona.
Poate să trebuiască făcut şi update de BIOS.
Pot apare probleme de răcire, reducerea timpului de funcţionare pe acumulator şi cine mai ştie ce.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu. Socketul placii de baza este PCA478 si acest procesor este pe LGA775.

| eugeniu001 explică (pentru Salontanul):

Da ce procesor poate sa mearga? si sa fie mai sus de 3. 0ghz

| Salontanul a răspuns (pentru eugeniu001):

M-am uitat la Intel. Procesor cu FSB 800 care sa aiba mai mult de 3 Gb. nu exista. Placa ta de baza nu suporta frecventa mai mare. Pune-l in vanzare. Iei 1000-1200 lei. Mai pui ceva sau platesti restul in rate si iti iei unul cu procesor i3, mai bun.

| Salontanul a răspuns (pentru eugeniu001):

Schimbarea procesorului la un laptop nu este o întreprindere uşoară şi pot apare surprize.
Se pare că în afară de T4200 au mai fost echipate cu T4300, T4400, T6400, T6500 şi T6600.
Nu înseamnă că dacă înlocuieşti procesorul, obligatoriu va şi funcţiona.
Poate să trebuiască făcut şi update de BIOS.
Pot apare probleme de răcire, reducerea timpului de funcţionare pe acumulator şi cine mai ştie ce.