| Ionutrafa33 a întrebat:

Salut, am o trotineta freewheel rider fun motor fata 350w.
Am luat-o de la cineva care nu o mai folosea. Aparent avea doar cateva fire rupte dar le-am lipit, trotineta a pornit dar nu se accelera, nu raspumdea si am mers pe un drum pietros si acolo s-a stins.
Dar nici inainte cand pornea nu se accelera, m-am gandit ca e de vina controllerul din moment ce trotineta pornea dar nu se accelera.
Are cinve o idee?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Circuitul de control si motorul au mai multe fire. Daca se incurca doua intre ele, atunci cel putin o comanda nu functioneaza, dar se si poate arde complet!
Din acest motiv, FARA schema electrica si cunostinte de specialitate NU se repara aparatele electrice /electronice!

| Ionutrafa33 explică (pentru Bula):

Pai si nu poaate exista alta cale?
Un,, specialist"care a lucrat cu mai multe modele de la xiaomi mi-a spus ca de vina este controllerul daca porneste si nu se accelereaza si acest lucru mi-a spus mai multi electricieni, altii mi au spus ca e motoru nu se mai face, altii au spus ca e devina butonul de la accelereatie si ca trebuie sa l schimb
Deci concluzia?

Daca cumpar controller nou se rezolva?
Sau trebuie sa schimb toate firele care erau ciupite si rupte (acum sunt lipite)
Dar vreau un raspuns sigur ca sa nu ma apuc sa comand controller ca pe urma dau banii de pomana
Si nu o sa pot sa mai returnez produsu pentru ca el va veni din china

| Bula a răspuns (pentru Ionutrafa33):

Ai fost la "mesteri" buni, daca fiecare ti-a zis altceva. tongue
Cauta unul care se pricepe si-l stie repara, iar la urma ii platesti lui, cand e gata si functioneaza bine.

| Ionutrafa33 explică (pentru Bula):

Pe cine? Nu se pricepe mai nimeni

| Bula a răspuns (pentru Ionutrafa33):

Atunci n-ai decat sa-ti cumperi alta... laughing