| IL03ELO a întrebat:

Sallz! Am o memorie DDRAM de 1Gb si as mai vrea sa imi cumpar una. dar nu stiu ce firma este aceasta.cum aflu? plzz urgent funda+vot! Daca imi iau alta memorie trebuie instalata sau doar o pun in calculator si o sa mearga?

Răspuns Câştigător
| dorikut a răspuns:

Memoria RAM nu necesită drivere. Instalarea ei presupune doar introducerea ei într-un slot de pe placa de bază.

În legătură cu modelul memoriei RAM, te sfătuiesc să consulți programul CPU-Z:

http://www.cpuid.com/softwares/cpu-z.html

De specificat faptul că firma producătoare a acesteia nu are importanță. Singura cerință pentru ca memoria să funcționeze este să fie de același tip (există plăci de bază care suportă 2 tipuri de memorii RAM, dar nu concomitent). Ideal ar fi să cumperi o memorie RAM de aceeași frecvență cu cea pe care o ai acum (una cu o frecvență mai joasă ar determina-o și pe cealaltă să lucreze la aceeași frecvență cu ea, iar achiziționarea unei memorii superioare nu se justifică întrucât și aceea va coborî la frecvența celei deja prezente cu scopul de a lucra împreună).

Bye-Bye! :-h

3 răspunsuri:
| bluebios a răspuns:

Nu conteaza ce firma a produs memoria pe care o ai tu acum daca iti cumperi una de acelasi tip (DDRAM) o sa fie compatibila cu cea pe care o ai tu. Memoria RAM nu necesita nici un fel de driver tot ce trebuie sa faci este sa o introduci intr-un slot liber de pe placa de baza.

| ionuutzuu a răspuns:

Nu trebuie sa fie aceeasi firma doar sa aiba aceeasi capacitate/frecventa si latenta identica. O montezi si voila!

| lucarul a răspuns:

Sall.Trebuie sa te consulti cu un specialist sau sa deschizi capacul la unitate si te uiti! funda?