| Stefan03 a întrebat:

Salu! Daca am o placa video de la nVidia si un monitor cu AMD FreeSync, voi beneficia de celelalte functii precum rata de refresh, timpul de raspuns etc?

2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Bineinteles, doar de nVidia G-Sync nu poti beneficia, in rest, celelalte caracteristici nu sunt influentate cu nimic.

Importanta functiilor G-Sync sau Free-Sync o observi doar in anumite conditii, nu in orice situatie.

Daca ai un sistem performant, poti trai si fara una si fara alta, activand V-Sync din joc.
Acesta e o functie care sincronizeaza FPS-urile generate de placa video cu rata de refresh a monitorului.
Astfel, vei obtine mai putine FPS-uri, insa nu o sa mai ai screen tearing si stuttering. (Daca PC-ul e puternic, nu o sa simti o scadere prea mare a FPS-urilor).
Daca il dezactivezi, s-ar putea sa observi artifacte si sa iti oboseasca ochii destul de repede.

Cam acelasi lucru il fac Free-Sync si G-Sync, insa in moduri diferite.
Free-Sync foloseste niste algoritmi software, G-Sync foloseste un cip integrat in monitor. (de aceea e mai scumpa aceasta tehnologie).

| Stefan03 explică:

SI de asemenea, am nevoie neaparat de un cablu display port pentru a avea 144Hz ca rata de refresh?