| RăzvanSTO a întrebat:

1. Va rog sa-mi spuneti cum se monteaza o placa video ( Gtx 1050 ti 4GB) spre exemplu? Ce driver trebuie sa iau si cum sa fac sa-mi ruleze dedicata si nu integrata?
2. Are vreo legatura monitorul cand ma voi juca? Adica ce legatura inseamna hz? Voi avea lag daca voi avea mai putini hz?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

1. Placa video se monteaza in slot-ul potrivit de pe placa de baza si se fixeaza de carcasa (cu surub sau placa de strangere). Daca are mufa de alimentara suplimentara, acesta se conecteaza la sursa calculatorului!
Driver-ul il poti descarca de pe site-ul producatorului, ales pentru versiunea Windows pe care-l folosesti pe sistem.

In BIOS poti alege prioritatea placii video (daca permite 2 placi video in acelasi timp), dar la multe placi de baza se deconecteaza automat placa onboard cand introduci placa de extensie.

2. Frecventa imaginii nu are nimic cu eventualele lag-uri. Se folosesc frecvente diferite pentru a nu se vedea palpait imaginea, mai ales daca este filmata. Monitorul trebuie sa fie capabil de rezolutia si frecventa aleasa!

1 răspuns:
| ClaudiuM1997 a răspuns:

1- Asigurate ca pc tau are slot pentru o placa video.Pur si simplu o pui acolo, legi monitorul la ea si dai drumu la pc. Windows 10 o sa o recunoasca si o sa puna programul automat de care are nevoie. Daca nu intri pe https://www.nvidia.com/download/index.aspx si alegi de aici driveru si il instalezi. Dupa asta o sa mearga nvidea in jocuri.
2. Toate monitoarele de azi au 60hz si nu afecteaza performantele si sigur nu o sa ai lag.