| bymhyt a întrebat:

Salut, a inceput calculatorul să piuie din senin cand il utilizam dar puteam sa il folosesc in continuare, s-a oprit dupa un timp dar tot a mai pornit, stie cineva de ce?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

A intrat in functiune alarma de supra-temperatura la procesor, dupa care - la temperatura si mai mare - s-a oprit intreg calculatorul, de protectie.
Daca cooler-ul procesorului nu raceste suficient de bine (de exemplu: e plin de praf si/sau caldura ambientala este mare), atunci temperatura procesorului devine prea mare, se poate arde daca nu functioneaza (bine) protectia.

Concluzie: trebuie curatat de praf cooler-ul (doar de cineva cu experienta), la nevoie inlocuind si stratul termoconductor (pasta de silicon). Chiar si cu cooler-ul curat, calculatorul trebuie solicitat mai putin, mai ales cand temperatura din camera este mai mare (peste 25-30 grade), fiindca temperatura procesorului se adauga la temperatura ambientala!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Exact ce zic colegii, cel mai probabil colegul Bula.

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

TechPain e mereu irelevant cu ce spune, doar Bula are dreptate si spune ceva relevant. De la supraincalzire e fie alarma cu difuzor, fie piuie efectiv cooler-ul daca e la frecventa maxima sau aproape de maxim. Am patit eu recent si am pornit power saver mode, nu a mai piuit cand a trecut din nou sub 70Celsius.

| PainTech a răspuns (pentru anonim_4396):

Cel mai probabil alarma de temperatura, dar exista si alte posibilitati care nu trebuie excluse.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca nu discutam de sisteme din 1990, ar trebui sa isi faca throttle fara mare galagie. Si fara restart. Deh, nu stiu ce sa va zic, eu am acelasi cooler de prin 2007, si de atunci am schimbat trei procesoare - X2 4000+ (sau 4200, nu mai stiu, cert e ca il overclockasem cit de tare am putut sa il duc, iar vara ajungea la 65 de grade si statea mai mult pe la ~1.5 GHz ca sa nu se prajeasca - nici un restart, nici o problema), urmat de i3-2120 si incepind de saptamana asta, un i5-3570S. Sa ne traiasca japonezii ca au pus adaptoare si pentru AMD si pentru Intel la Scythe Katana 3.winking

| anonim_4396 a răspuns (pentru PainTech):

Rar sau aproape imposibil sa existe virusi in 2020 care sa mai fie facuti doar sa distruga... Adica toti au fost patiti, firmele au backups. Virusi in 2020 cel mai probabil gasesti sa fure date in cel mai silentios si nedetectabil mod, datele sunt mult mai valoroase decat orice. Daca nu-s utile, le cripteaza si cere bani (ransomware). Ah, nu uit acel ransomware care s-a deghizat in actualizare de Windows 10 laughing

| PainTech a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai de unde să ști ce și de unde descarcă omu'. Rari, dar nu imposibili.

| PainTech a răspuns:

1. Nu ai niciun mesaj de eroare?
2. L-ai curatat de praf de curand?
3. Nu ai niciun log in event wiever?
4. Ai instalat ceva dubios de curand?