| anonim_4396 a întrebat:

Salut, aș vrea să știu ce plăci video de la Nvidia ar merge pe placa de bază Intel 975x Express... Dacă se poate niște plăci de la 256Mb în sus chiar și la 1Gb, iar de ați lăsa un link/linkuri cu ele ar fi de mare ajutor. Dau fundă și mulțumesc!

4 răspunsuri:
| CPAElites a răspuns:

Daca placa de baza are slot pci-express poti monta ORICE placa video vrei ( poate sa aiba si 8gb memorie. ) : http://www.karbosguide.com/books/pcarchitecture/images/828.jpg

Cel mai important lucru este SURSA, o sursa proasta nu poate face fata si dupa un timp se va arde si probabil va ARDE si alte COMPONENTE din PC.
Ce sursa are sistemul? ( vreau sa stiu numele producatorului si modelul )

In 360 lei gasesti un r7 250 cu memorie GDDR5 2GB : http://www.pcgarage.ro/......-bit-lite/

| CLCQ a răspuns:

Totul depinde de soclul/soclurile de extensie pe care le ai pe placa (valabil pentru orice placa de baza). Vezi ce socluri ai si cauta placi video pe soclul respectiv. Alege una si in functie de proc-ul pe care-l ai, nu te arunca la top video daca ai un dualcore...

| Copaci_Liviu_1981 a răspuns:

Tine de doua lucruri tipul de pci express 1.0 2.0 3.0 si sursa de alimentare a calculatorului de fel placile de gaming cer alimentare aditionala deci o sa iti trebuiasca ceva de la 550w in sus

| Mec6896 a răspuns:

Păi la sistem oricum schimb sursa cu una de peste 500w...deci va fi una de 550w..nu știu exact de la ce producător.dar văd. Procesorul este unul x6800 extreme și 4gb de ram ddr2, o să fac upgrade la 8gb curând. Mulțumesc!