| Shadony a întrebat:

abia am cumparat un laptop Asus si mi-a dat cd de instalare windows 8 la el si e nou nout si imi apare :

1-Load FreeDOS with maximum RAM free, using EMM386

2-Load FreeDOS including HIEM XMS -memory driver

3-Load FreeDOS without drivers

Enter a choice: [123]

Si daca aleg una dintre ele oricare apare >C:\ si ce trebuie sa fac ca sa il instalez

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Te rog nu mai scrie cu pauze aiurea. Este greoi de citit. Scrie si tu ca un om normal.
In ceea ce priveste problema ta ar trebui sa intri in BIOS si sa pui ca prima unitate de bootare DVD-RW-ul (unitatea optica). Restartezi laptopul cu CD-ul in el si apesi pe butonul pentru bootare. La Asus cred ca este "Esc". Daca nu merge incearca cu F2, F8, F11 sau F12. Cand te intreaba daca vrei sa bootezi de pe CD dai orice tasta si va porni Windowsul. Apoi stergi partitia (partitiile) ce-o ( ce le) gasesti si refaci partitiile. Pentru c:\ trebuie sa dai macar 50 Gb = 51200 Mb (pentru ca acolo iti cere in Mb). Celelalte faci cum vrei. Cu cat mai putine partitii cu atat mai bine. Uita-te si pe aici: https://www.youtube.com/watch?v=e4P071c02wA