| GhitaAndrei2000 a întrebat:

Salut,acest cablu:Cablu componente Gembird SATA-III Female - SATA-III Female, 0.5m, rosu, se conecteaza la placa de baza apoi la hard disk?

6 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Daca te referi la acesta, da.**

https://www.pcgarage.ro/......-05m-rosu/

**La un HDD cu interfata SATA

https://previews.123rf.com/......rgrund.jpg

Cealalta mufa putin mai lata din dreapta (alimentare SATA), trebuie sa o aiba sursa.

| AlleXuSS a răspuns:

Salut da acesta este un cablu de alimentare pentru hdd, ssd
mare atentie sa nu ai conector vechi adica molex si ide!

| GhitaAndrei2000 explică (pentru AlleXuSS):

Conectorii vechi la placa de baza?

| NLS a răspuns (pentru GhitaAndrei2000):

Da, se refera la conectorii IDE (panglica lata cu 40 de pini) si Molex (4 pini), intalniti pe HDD-urile, placile de baza si sursele de dinainte de 2005-2006.

(unele surse mai au si acum conectori Molex (alimentarea cu curent, sau "Power connector" in imaginea de mai jos), sau macar adaptoare de la alimentare SATA la Molex, pentru "backwards compatibility",
si pentru ca sunt folositi inca la unele ventilatoare,
fan-controllere, etc).

https://ptgmedia.pearsoncmg.com/......07_alt.jpg

| GhitaAndrei2000 explică (pentru NLS):

Pe acest sistemtongueC FirstGear Gaming Claw, AMD Ryzen 3 3100 3. 6GHz, 8GB DDR4, 250GB SSD, GTX 1660 6GB GDDR5, Iluminare RGB, vreau sa mai adaug 1tb hdd si 2 ventilatoare, sistemul il gasiti pe pc garage.

| Ionut73027 a răspuns (pentru AlleXuSS):

Acela este cablul de transfer, cel de alimentare a HDD/SSD ului vine din sursa..acesta este doar pentru transferul datelor.