| Carmen1hxhdkdn a întrebat:

Acum 2/3 zile mi au aparut de pe net cateva programe enervante cu reclame pejuma de ecran si aveam probleme cu magazinul wndows 10. m-am hotarat sa reinstallez windowsul (caci imi curatasem hard disk-ul laptopului).Dar m-am incurcsat la partitii. Am schimbat formatul in GPT, dar dupa zicea ca cica sa fie NTFS si acum nu imi merge nici installerul si imi apare Reboot and Select proper Boot device or Insert Boot Media in selected Boot device and press a key. Ajutati-ma REPEDE!; Nu trebuie sa afle mama, caci aveam nevoie de el.
P.S. e un laptop Asus x550xj, care in afara programelor pe care le-a intampinat mergea bine

5 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Aici ai un video: https://www.youtube.com/watch?v=HEeukV9JfAk
Tu trebuie sa intrii in bios aasand tasta "delete" - boot option. Aici trebuie sa selectezi 1st boot device sa fie selectat dvd-romul (daca windows-ul il ai pe un dvd). Apoi apesi F10 ca sa salvezi selectarea facuta in bios si apoi "yes".
Unde ai windows-ul acolo trebuie sa fie selectat 1st boot device.

| Carmen1hxhdkdn explică (pentru anonimg):

Nu merge

| Carmen1hxhdkdn explică (pentru anonimg):

Și apropo nu am meniul boot opțional. Vrei sa ma ghidezi pe chat-ul de prieteni

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea te ai bine cu pc-urile, nu?
Du-l la un service

| Carmen1hxhdkdn explică (pentru anonim_4396):

Asa si asa, dar nu am boot options si toate satarile ale unui desktop