| MariusDan a întrebat:

Salut,acum 2zile mi-am cumpărat un procesor (i3-4170) și am o placa de baza pe care a fost tot un i3 dar socketul de pe placa de baza este de 1155 și cel de pe noul procesor este de 1150. Daca îl pun pe placa de baza o sa funcționeze? Si dacă nu ce placa de baza mi-ar trebui? Mulțumesc (prima întrebare pe acest site, dau funda )

Răspuns Câştigător
| Zaygon a răspuns:

Nu o sa functioneze daca socketul nu este bun. Tu ai nevoie de o placa de baza care are acelasi socket ca si procesorul. Oricum procesorul ala e cam vechi asa ca spor cu gasitul placii de baza.

2 răspunsuri:
| SilviaDulcik a răspuns:

Bună!
Cum a spus și Zaygon, nu vor funcționa împreună, este alt socket, altă arhitectură, alt număr de pini. Returnează procesorul.
Nu este mare diferență între cele 2 procesoare. Dacă vrei să faci upgrade, cumpără un i5 sau chiar i7, ceva de genul i5 3XXX sau i7 3XXX.

| Zaygon a răspuns (pentru SilviaDulcik):

Da nu stiu cat merita sa investesti in asa ceva.