| AydarTwist a întrebat:

Acum 30 de minute am scăpat apă într-un tv Samsung LED UHD (seria K). Și au început să îmi apara niste linii mov, verzi pe ecran pe partea dreaptă.Am mai plătit această chestie la un alt tv Samsung LED si cand i-am chemat pe cei de la Samsung mi-au spus că dacă îl deschid exista șansa să se strice de tot mi-au recomandat sa îl las asa o seara ceva timp si daca în acel timp sa se usuce apa..Si chiar asa s-a întâmplat, și-a revenit. Întrebarea este dacă ar fi ok sa procedez tot asa sau exista si alte metode deoarece sunt acela a fost alt model și acesta alt model și mă gândesc că diferă cazurile.
La cel mai relevant răspuns dau funda!

Răspuns Câştigător
| lpavel a răspuns:

Daca nu il deschidea-i cand a curs apa in tv atunci da, avea-i sanse mari sa nu aiba nici o problema dar daca l-ai deschis si deja au aparut problemele sansele sa-si revina sunt aproape de zero dar totusi poti incerca ca nu ai ce sa pierzi, scoate-l din priza si nu-l mai porni cel putin 24 de ore!

| AydarTwist explică (pentru lpavel):

Cum aș putea accelera procesul de uscare?

| lpavel a răspuns (pentru AydarTwist):

Cu un vetilator cu aer cald dar nu fierbinte!

| AydarTwist explică (pentru lpavel):

Chiar asta am facut acum 2-3 ore și l-am aprins acum si nu mai face așa, să îl mai las scos din priză?

| lpavel a răspuns (pentru AydarTwist):

Chiar daca nu mai da semne de probleme tot mai lasa-l macar 3-4 ore scos din priza sa usuce bine! Sper ca nu e prea tarziu raspunsul meu...

7 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

Depinde mult de puritatea apei.
Si in niciun caz nu ar trebui sa-l pornesti pana nu se usuca complet.

| Kogaion a răspuns:

Sa nu-l aprinzi deoc vreo 24h ca sa fii sigur ca se usuca tot, eu iti recomand sa-i suni pe cei de la Samsung, sa ii intrebi ce ai putea sa faci.

| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Nu ai alta solutie decat sa-l lasi sa se usuce, fara a fi la curent.Nu crezi ca ar fi bine sa nu te mai joci cu apa?